duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Ucraina pretinde că sistemul românesc de rachete CA-95 e folosit contra Rusiei. Doboară elicoptere

Data publicării: 08.03.2025 • 19:05 Data actualizării: 08.03.2025 • 19:22
Ucraina pretinde că sistemul românesc de rachete CA-95 e folosit contra Rusiei. Doboară elicoptere - Foto: MApN
Ucraina pretinde că sistemul românesc de rachete CA-95 e folosit contra Rusiei. Doboară elicoptere - Foto: MApN

Forțele de apărare ucrainene sunt înarmate cu sistemul românesc de rachete antiaeriene cu rază scurtă de acțiune CA-95, spune presa ucraineană care publică fotografii în acest sens.

Fotografii cu acest sistem de rachete în mâinile armatei Ucrainene au fost postate pe rețeaua de socializare - Telegram.

Armata Ucrainei folosește sistem SAM în camuflajul original românesc, scriu jurnaliștii din Ucraina.

Ucraina pretinde că sistemul românesc de rachete CA-95 e folosit contra Rusiei. Doboară elicoptere

Sistemul anti-aerian CA-95 este destinat unităților mobile de apărare antiaeriană ale Forțelor Terestre Române și are ca scop doborârea prin ochire directă a avioanelor și elicopterelor inamice care zboară la înălțimi mici.

Sistemul este echipat cu patru lansatoare pentru rachete sol-aer și poate distruge ținte la o altitudine de 50 până la 3500 de metri și la o distanță de 800 până la 4200 de metri, scrie presa ucraineană

Minsterul român al Apărării nu a confirmat vreodată sprijinul militar acordat de România pentru Ucraina.

Foto: Colaj cu sistemul anti-aerian românesc care ar fi folosit pe frontul din Ucraina. Sursa - Telegram

Un total de 48 de unități de sisteme de rachete antiaeriene CA-95 au fost construite sub licență pentru armata română, iar vehiculul TABC-79 a fost ales ca șasiu pentru acest SAM.

Până în prezent, rămâne necunoscut câte dintre aceste vehicule ar fi putut fi livrate Forțelor de Apărare Ucrainene.
Este demn de remarcat faptul că armata română are în prezent în serviciu cu o versiune modernizată a CA-95M de la Electromecanica Ploiești, care utilizează rachete A95M-RC, spune presa ucrainenaă.

Ce este sistemuld e rachete CA-95?

CA-95 este un complex antiaerian autopropulsat destinat unităților mobile de apărare antiaeriană ale Forțelor Terestre Române. Rolul acestei arme este neutralizarea avioanelor și elicopterelor care zboară la înălțimi mici prin ochire directă. CA-95 este versiunea autohtonă a sistemului sovietic 9K31 Strela-1.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră