duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Trump oprește finanțarea universităților ce admit proteste anti-Israel. „Arestați instigatorii”

Data publicării: 04.03.2025 • 17:20 Data actualizării: 04.03.2025 • 19:04
Trump oprește fianțarea universităților ce admit proteste anti-Israel - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)
Trump oprește fianțarea universităților ce admit proteste anti-Israel - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)

Trump oprește finanțarea universităților ce admit proteste anti-Israel. Președintele american Donald Trump a declarat marți că toate finanțările federale se vor opri pentru universitățile și liceele care permit proteste „ilegale”, anti-Israel. „Arestați instigatorii”

Trump oprește finanțarea universităților ce admit proteste anti-Israel și pro-palestinieni.

Totodată, Ttrump a promis că agitatorii vor fi închiși sau „trimiși înapoi în țara din care au venit”.

„Studenții americani vor fi expulzați definitiv sau, în funcție de crimă, arestați”, a spus Trump într-o postare Truth Social.

Trump oprește finanțarea universităților ce admit proteste anti-Israel. „Arestați instigatorii”

Președintele american a emis avertismentul, deoarece demonstrațiile perturbatoare anti-Israel și pro-palestinieni au zguduit campusurile universitare din întreaga țară.

„Toate finanțările federale se vor OPRI pentru orice colegiu, școală sau universitate care permite proteste ilegale”, a scris Trump, într-o postare de la Truth Social, potrivit Economic Times.

„Agitatorii vor fi închiși/sau trimiși definitiv înapoi în țara din care au venit. Studenții americani vor fi expulzați definitiv sau, în funcție de crimă, arestați.”

Universitatea Columbia, prima victimă

Amenințarea vine la o zi după ce administrația sa a promis că va retrage peste 50 de milioane de dolari în contracte guvernamentale de la Universitatea Columbia, din cauza presupusei inacțiuni în a restrânge protestele anti-Israel.

Oficialii federali au mai spus că revizuiesc angajamentele de granturi federale de peste 5 miliarde de dolari legate de universitatea Big Apple pentru a se asigura că drepturile studenților evrei sunt respectate.

Citește și: Donald Trump, hotărât „să răstoarne” America. A dat 79 de decrete în 40 de zile, un record istoric

Trump a format Task Force pentru Combaterea Antisemitismului când a preluat Casa Albă, în încercarea de a lupta împotriva manifestațiilor care se desfășoară în campusurile universitare.

Columbia a spus că analizează avertismentul Guvernului federal și speră să colaboreze cu Casa Albă pentru a lupta împotriva antisemitismului.

Ordin executiv împotriva graffiti pro-Hamas

Trump a semnat un ordin executiv în ianuarie prin care instruiește agențiile federale să găsească modalități de a reprima graffiti și „intimidarea pro-Hamas”, inclusiv în campusurile universitare, precum și deportarea activiștilor antievrei care încalcă legile.

Citește și: Frații Tate, fugiți din România cu un zbor privat. Administrația Trump făcuse presiuni să fie liberi

Ordinul cerea deportarea străinilor rezidenți – inclusiv studenții cu viză – care au încălcat legile în cadrul protestelor anti-Israel care au izbucnit în urma atacurilor teroriste din 7 octombrie 2023.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră