Sute de turiști străini, dați dispăruți în Nepal. O viitură violentă a măturat sate și drumuri
Cel puțin 291 de turiști străini sunt dați dispăruți după o viitură puternică produsă în nordul Nepalului, în apropierea graniței cu Tibetul. Autoritățile spun că fenomenul ar fi fost declanșat de o alunecare de teren provocată de un cutremur.
O viitură de proporții a lovit, miercuri, nordul Nepalului, în apropierea graniței cu Tibetul, măturând locuințe, drumuri, poduri și alte construcții. 384 de turiști și călători sunt dați dispăruți, dintre care 291 sunt cetățeni străini, potrivit informațiilor transmise de Nepal Tourism Board.
Sute de turiști străini, dați dispăruți în Nepal. O viitură violentă a măturat sate și drumuri
Printre străinii dați dispăruți se află cetățeni din India, Statele Unite, Marea Britanie, Malaysia, Coreea de Sud, Australia, Africa de Sud și Olanda. Majoritatea călătoreau prin intermediul unor agenții de turism și se aflau în zonele afectate de viitură.
Dezastrul s-a produs în zona râului Bhote Koshi, în districtul Rasuwa. Apa a crescut brusc și a inundat localități și infrastructura din regiune. Mai multe poduri și drumuri au fost distruse, iar unele proiecte hidroenergetice au fost grav afectate.
Potrivit autorităților nepaleze, fenomenul ar fi avut o origine neobișnuită. Ministrul de Externe Shishir Khanal a declarat că un cutremur cu magnitudinea preliminară de 4,4 ar fi provocat o avalanșă de gheață și roci. Materialul desprins ar fi blocat cursul apei, iar ruperea acestei acumulări ar fi dus la producerea viiturii. Secvența exactă a evenimentelor este încă verificată.
Viitura a lovit în special zonele Syapru Besi și Timure, iar autoritățile au cerut populației să se îndepărteze de malurile râurilor Bhote Koshi, Trishuli și Narayani, de teamă că situația s-ar putea agrava.
În același timp, operațiunile de salvare sunt îngreunate de terenul muntos și de distrugerea căilor de acces. Elicopterele nu au putut ateriza în unele dintre zonele afectate, iar echipele de intervenție încearcă să ajungă la persoanele izolate.
Cel puțin opt persoane au murit în Nepal, iar bilanțul este în continuare în evoluție. În unele relatări ulterioare, numărul victimelor raportate a crescut, pe măsură ce echipele de intervenție au reușit să ajungă în zonele afectate.
Autoritățile nepaleze și cele chineze desfășoară operațiuni de căutare și salvare, în timp ce amploarea pagubelor este încă evaluată. Despre situația turiștilor dispăruți se fac verificări prin intermediul agențiilor de turism, al poliției și al autorităților locale, scrie news.ro.