SUA caută sisteme Patriot la țările NATO pentru Ucraina. Rubio: „Vom găsi banii și vom plăti totul”

DE Daniel Toșa | Actualizat: 21.05.2025 - 14:41
SUA caută sisteme Patriot la țările NATO pentru Ucraina. Rubio: „Vom găsi banii și vom plăti totul” - Foto: Profimedia images
SUA caută sisteme Patriot la țările NATO pentru Ucraina. Rubio: „Vom găsi banii și vom plăti totul” - Foto: Profimedia images

Statele Unite intensifică eforturile diplomatice pentru a sprijini Ucraina cu sisteme Patriot suplimentare, în contextul intensificării atacurilor aeriene lansate de Rusia.

SHARE

Secretarul de Stat american Marco Rubio a declarat că Washingtonul colaborează activ cu statele membre NATO pentru a localiza echipamente disponibile ce pot fi transferate urgent Kievului.

SUA caută sisteme Patriot la țările NATO pentru Ucraina. Rubio:  „Vom găsi banii și vom plăti totul”

Declarația a fost făcută pe 20 mai, în timpul audierii bugetului Departamentului de Stat în Senatul SUA. Rubio a precizat că deși necesitatea acestor sisteme este „urgentă”, niciun stat nu dorește momentan să renunțe la propriile capacități defensive, iar producția americană de sisteme Patriot este insuficientă pentru a acoperi rapid cererea.

„Statele Unite caută sisteme Patriot care să poată fi transferate din alte state NATO în mâinile ucrainenilor”, a explicat Rubio, potrivit publicației The Kyiv Independent.

Citește și: SUA blindează cerul Ucrainei. Permit Germaniei să transfere sute de rachete HIMARS și Patriot

Ucraina, pregătită să cumpere 10 sisteme Patriot

Într-un interviu acordat CBS News pe 13 aprilie, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina este gata să achiziționeze 10 sisteme Patriot, în valoare totală de 15 miliarde de dolari.

„Vom găsi banii și vom plăti totul”, a spus liderul de la Kiev, subliniind că apărarea antiaeriană este esențială pentru protejarea infrastructurii și a civililor.

Totuși, solicitarea a fost respinsă de președintele american Donald Trump, care a criticat cererile constante de armament venite din partea Ucrainei și a lansat acuzații nefondate, potrivit cărora Kievul ar fi provocat conflictul.

Citește și: SUA dau Ucrainei un Patriot de 1.000.000.000$. George Simion se opune ajutoarelor trimise Kievului

Ce sisteme Patriot are acum Ucraina

În prezent, Ucraina operează opt sisteme Patriot, dintre care doar șase sunt funcționale, restul aflându-se în proces de reparație, potrivit The New York Times.

Pe 4 mai, aceeași publicație a relatat că un sistem Patriot aflat în Israel va fi recondiționat și trimis în Ucraina.

De asemenea, aliați occidentali iau în considerare redistribuirea unor sisteme din Germania sau Grecia, în funcție de nevoile și riscurile strategice la nivel NATO.

Războiul continuă: Rusia lansează atacuri masive cu drone

În paralel cu aceste eforturi diplomatice, Rusia a continuat atacurile aeriene asupra Ucrainei, lansând pe 18 mai cel mai mare atac cu drone de până acum.

Potrivit autorităților de la Kiev, 273 de drone au fost detectate în spațiul aerian ucrainean într-o singură zi.

Această ofensivă confirmă avertismentele lansate de oficialii ucraineni privind insuficiența sistemelor antiaeriene și presiunea constantă la care este supus teritoriul național.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te