vineri 05 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Rusia pretinde că România a trimis peste 500 de soldați în Legiunea Străină a lui Zelenski

Data publicării: 19.06.2022 • 14:28 Data actualizării: 19.06.2022 • 14:39
Rusia pretinde că România a trimis peste 500 de soldați în Legiuea Străină a lui Zelenski / profimedia
Rusia pretinde că România a trimis peste 500 de soldați în Legiuea Străină a lui Zelenski / profimedia

Ambasada Rusiei în România susține fără dovezi că mai multe state europene, printre care și România, ar fi trimis peste 2000 de soldați în armata Ucrainei. Datele ar fi furnizate de Ministerul Apărării al Rusiei.

Ministerul Apărării al Rusiei a publicat vineri, 17 iunie, un raport conform căreia România se află pe locul al doilea la numărul de „mercenari străini” trimiși în armata ucraineană. Conform acestui studiu care nu se bazează pe date oficiale, România ar fi trimis, încă de la începerea războiului și până acum, un total de 504 de soldați, dintre care ar mai fi rămas în viață puțin peste 300.

Conform aceleiași statistici care nu prezintă date oficiale, aproximativ 34 de state ar fi trimis ajutor militar uman în Ucraina, însumând un total de 4.866 de soldați din care ar fi fost eliminați 2.351, adică aproape jumătate. Pe primul loc ca număr de „mercenari străini” trimiși se află Polonia care ar fi trimis 1831 persoane.

Citește și: VIDEO EXCLUSIV Armata lui Putin, la fier vechi. Cimitirul tancurilor rusești din centrul Kievului

Astăzi, 19 iunie, studiul care nu se bazează pe dovezi a fost preluat și de Ambasada Rusiei din România și pus pe pagina lor oficială de Facebook. Nu este prima dată când Ambasada Rusiei la București încearcă să inducă lumea în eroare prin propagarea unor minciuni. Newsweek România a scris despre aceste alte încecări care pot fi citite aici.

În ajutorul trupelor ucrainiene luptă întradevâr și voluntari străini, care au venit pe câmpul de luptă de bună-voie, fără să fie trimiși de cineva anume. Conform unui articol scris de Newsweek România și care poate fi citit aici, Ministerul de Externe a raportat până la jumătatea lunii martie peste 20.000 de cereri depuse de recruți din 52 de țări. Zeci de străini ceceni, britanici, canadieni, americani, georgieni, polonezi și belaruși au fost confirmați că luptă în apropiere de Kiev.

Citește și: Cât spune secretarul general al NATO că ar putea dura războiul din Ucraina

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră