Rusia limitează accesul la internetul mobil înainte de parada care marchează victoria asupra Germaniei naziste
Rusia le-a tăiat marţi multor clienţi din Moscova accesul la serviciile de internet mobil înainte de parada anuală de 9 mai care celebrează victoria asupra Germaniei naziste, a cărei amploare va fi diminuată din cauza ameninţării atacurilor cu drone din Ucraina
Rusia a limitat mult accesul la internet în acest an, blocând serviciile de internet mobil şi forţând milioane de oameni să apeleze la VPN-uri în cadrul a ceea ce oponenţii preşedintelui Vladimir Putin susţin că este o tentativă de a-şi consolida controlul intern după patru ani de război.
Rusia limitează accesul la internetul mobil înainte de parada care marchează victoria asupra Germaniei naziste
Kremlinul susţine că au fost introduse limite pentru a asigura securitatea în contextul unui risc sporit de atacuri ale dronelor ucrainene.
Citește și: Cenzură totală în Rusia. Putin interzice WhatsApp, YouTube și Facebook. Călin Georgescu: E dictatură-n România
Şase reporteri ai Reuters din Moscova au declarat că internetul mobil nu funcţiona marţi pe telefoanele lor în diferitele părţi ale capitalei.
Operatorii ruşi de internet mobil au declarat că ar putea exista probleme cu internetul mobil din cauza necesităţii de a asigura securitatea în zilele următoare. Sberbank, cea mai mare bancă din Rusia, a avertizat de asemenea că ar putea fi probleme cu internetul mobil şi mesageria.
Unitatea de taxi a celei mai mari companii de internet din Rusia, Yandex, a anunţat că ar putea fi probleme cu comandarea de taxiuri online din cauza restricţionării internetului.
La patru ani după ce Rusia a invadat Ucraina în 2022, cele două părţi sunt angajate în cel mai mare război cu drone purtat vreodată, comentează Reuters. Dronele lor cu rază lungă de acţiune vizează orice, de la puncte de comandă la infrastructură energetică, mult dincolo de "zonele morţii" create de dronele cu rază scurtă de acţiune de-a lungul liniilor frontului.