luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Premierul grec respinge acuzaţia că ar fi vrut să mușamalizeze un caz de viol asupra unor minori

Data publicării: 25.02.2021 • 16:22 Data actualizării: 25.02.2021 • 16:24
Premierul grec Kyriakos Mitsotakis neagă că ar fi încercat „să ascundă” un caz de viol asupra unor minori/FOTO: Facebook
Premierul grec Kyriakos Mitsotakis neagă că ar fi încercat „să ascundă” un caz de viol asupra unor minori/FOTO: Facebook

Premierul grec Kyriakos Mitsotakis a respins joi, în faţa Parlamentului, acuzaţia că ar fi vrut „să ascundă” un caz de violuri asupra minorilor, în care este implicat fostul director al Teatrului Naţional grec Dimitris Lignadis, numit de guvernul său, scrie AFP.

Prim-ministrul a acuzat opoziţia şi media de stânga că aruncă dezbaterea publică în "noroi" şi că au răspândit "otrava demagogiei".

Dezbaterea parlamentară a avut loc joi într-un moment în care fostul director al Teatrului Naţional, Dimitris Lignadis, urma să fie audiat de procuror şi să răspundă la acuzaţiile de violuri asupra unor minori, printre care şi copii refugiaţi.

Dimitris Lignadis, în vârstă de 56 de ani, a demisionat pe 6 februarie din funcţie, evocând "un climat toxic de zvonuri, insinuări şi scurgeri" de informaţii. Aflat în arest preventiv de weekendul trecut, el neagă categoric faptele de care este acuzat.

Partidele de opoziţie îi reproşează guvernului că i-a luat prea mult timp să declanşeze ancheta, ceea ce ar fi putut duce la distrugerea unor probe preţioase.

Premierul grec a acuzat presa că aruncă cu noroi



Alexis Tsipras, liderul principalului partid de opoziţie, SYRIZA, a declarat joi în parlament că este vorba despre "un scandal major cu o tentativă de disimulare" şi l-a acuzat pe prim-ministru de "ipocrizie" şi pe alţi miniştri că au "minţit" în public.

De la jumătatea lunii ianuarie, denunţurile privind agresiuni sexuale în sport şi cultură s-au înmulţit în Grecia în cadrul unei mişcări #MeToo târzii, tonul fiind dat de Sofia Bekatorou, de două ori medaliată olimpică la iahting. Ea a declarat că atunci când avea 21 de ani a fost victima "hărţuirii şi violenţelor sexuale" din partea unui membru al federaţiei de iahting în camera sa de hotel.

Însă afacerea Lignadis este cea care a făcut cea mai multă vâlvă până acum.

Pe lângă suspiciunile de viol asupra unor minori între 2010 şi 2015, parchetul din Atena anchetează şi asupra unor violenţe sexuale asupra unor minori migranţi neînsoţiţi, care au urmat cursuri de teatru cu Dimitris Lignadis între 2017 şi 2018.

Guvernul a promis că un nou "cod deontologic" pentru a lupta împotriva agresiunilor sexuale va fi adoptat.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră