duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Poliția norvegiană a arestat mai mulți „turiști” ruși care fotografiau instalațiile militare

Data publicării: 20.10.2022 • 10:31 Data actualizării: 20.10.2022 • 10:31
Poliția norvegiană a arestat mai mulți „turiști” ruși care fotografiau instalațiile militare - FOTO: Profimedia
Poliția norvegiană a arestat mai mulți „turiști” ruși care fotografiau instalațiile militare - FOTO: Profimedia

Pentru a treia oară într-o săptămână, poliția din nordul Norvegiei a reținut cetățeni ruși pentru că au făcut fotografii în zone în care fotografia este interzisă.

Deși poliția a refuzat să ofere informații suplimentare, a confirmat că arestările au avut loc "într-o locație din Nordland", un comitat din nordul Norvegiei care găzduiește mai multe instalații militare, situri de producție petrolieră și industrială, precum și unele dintre cele mai mari centrale hidroelectrice din țară.

Au fost recuperate cantități considerabile de echipamente foto și un număr mare de fotografii.

Vineri, un tribunal districtual i-a arestat preventiv pe cei patru suspecți în timp ce ancheta continuă.

Citește și: Tarife RCA: creștere și de 40% într-un an. Ai sub 30 de ani? Plătești 1.500 lei chiar pentru 90 cai

Potrivit unei declarații a poliției, cei patru suspecți au venit cu mașina în Norvegia din Finlanda. În timpul interogatoriului, rușii au declarat că sunt turiști.

Săptămâna trecută, poliția din Kirkenes a reținut un rus în vârstă de 50 de ani după o oprire de rutină la granița cu Rusia, în timpul căreia poliția a găsit două drone în bagajele sale. Bărbatul, care încerca să iasă din țară, avea în posesie ore de filmări realizate în locații din Norvegia.

Citește și: Spionii britanici avertizează: Putin ar putea face un test nuclear deasupra Mării Negre

Vineri, un cetățean rus în vârstă de 51 de ani care se îndrepta spre Svalbard a fost reținut pe aeroportul Tromsø pentru că a fotografiat obiecte sensibile. Poliția a găsit alte fotografii de pe aeroportul din Kirkenes, inclusiv un elicopter militar.

Ambasada Rusiei la Oslo a emis vineri un avertisment pentru turiștii ruși care vizitează Norvegia să nu aducă cu ei echipamente foto și video scumpe, precum și să evite să facă fotografii la locurile potențial sensibile din țară, informează The Moscow Times.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră