luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Oligarhul moldovean Plahotniuc, adus la Chișinău. Acuzat într-un mega dosar de furt

Data publicării: 25.09.2025 • 10:50 Data actualizării: 25.09.2025 • 14:20
Vladimir Plahotniuc - Foto: Profimedia Images
Vladimir Plahotniuc - Foto: Profimedia Images
Vladimir Plahotniuc - Foto: Profimedia Images
Vladimir Plahotniuc - Foto: Profimedia Images

Oligarhul moldovean Vladimir Plahotniuc a fost adus la Chișinău. El este acuzat în dosarul furtului unui miliard de dolari din sistemul bancar al Republicii Moldova.

Fostul politician moldovean Vladimir Plahotniuc, care se afla în detenție în Grecia în baza unui mandat de arestare legat de cazul furtului unui miliard de dolari din sistemul bancar al Republicii Moldova, a ajuns joi dimineață pe aeroportul din Chișinău, au relatat media locale, citate de Reuters.

Oligarhul moldovean Plahotniuc, adus la Chișinău. Acuzat într-un dosar de furt

În luna august, o instanță greacă a decis în favoarea extrădării în cazul cunoscut în Republica Moldova ca 'furtul secolului', dar ministrul justiției a suspendat temporar demersul, iritând guvernul pro-european de la Chișinău, care s-a angajat să lupte împotriva corupției și a acuzat Moscova de amestec în alegeri.

Plahotniuc a negat că ar fi comis vreo faptă reprobabilă, spunând că acuzațiile împotriva sa sunt bazate exclusiv pe 'calomnie și ură politică'.

Vladimir Plahotniuc - Foto: Profimedia ImagesVladimir Plahotniuc - Foto: Profimedia Images

Din documentele consultate de Reuters reiese că ministerul a aprobat revenirea acestuia în R. Moldova la sfârșitul săptămânii trecute, după o întârziere despre care o sursă juridică a declarat că se datorează explicațiilor pe care a trebuit să le ofere cu privire la un caz ridicat împotriva sa de către România.

Citește și: Oligarhul moldovean pro-rus Plahotniuc, „Păpușarul”, a reușit să-și amâne extrădarea din Grecia

Vladimir Plahotniuc este principalul suspect în legătură cu dispariția în 2014 a unui miliard de dolari din sistemul bancar al țării, sumă ce reprezenta, la acel moment, 12% din produsul internt brut al Republicii Moldova.


Citește și: Plătit în trecut de oligarhul Plahotniuc, Dan Negru e vedetă a prorușilor. Are 45 de conturi bancare

Înainte de a fugi din țară în 2019, Vladimir Plahotniuc a fost liderul Partidului Democrat, parte a coaliției de guvernare din perioada 2016-2019, și vicepreședinte al parlamentului. În timpul mandatului său, Plahotniuc a exercitat o influență mare asupra instituțiilor din R. Moldova. 

În 2023, Uniunea Europeană a impus sancțiuni împotriva sa și a altor șase persoane pentru acțiuni care ar fi vizat destabilizarea și subminarea integrității teritoriale ale R. Moldova și Ucrainei, scrie Agerpres. 

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră