Negocieri SUA-Iran. De ce a mers la psiholog echipa iraniană înainte de întâlnirea cu reprezentanții lui Trump
Negocieri sensibile între SUA și Iran au început weekendul trecut în Elveția și vor continua timp de 60 de zile până să se ajungă la un acord final. Misiune grea și lungă pentru iranieni. De ce au mers aceștia la psiholog?
În timpul negocierilor SUA-Iran, de weekendul trecut din Elveția, președintele Trump a aruncat o „grenadă” neașteptată.
A amenințat Iran pe rețelele de socializare cu noi atacuri dacă acesta nu încetează să finanțeze miliția libaneză aliată Hezbollah, catalogată ca organizație teroristă.
Această intervenție a lui Trump a deturnat procesul negocierilor, echipa iraniană refuzând să se mai întâlnească față-în-față cu echipa SUA, condusă de vicepreședintele JD Vance.
Negocieri SUA-Iran. De ce a mers la psiholog echipa iraniană înainte de întâlnirea cu reprezentanții lui Trump
Mohammad Bagher Khalibaf, negociatorul șef iranian, nu știa nimic, își lăsase telefonul în afara sălii de negocieri.
Când un consilier l-a informat pe Khalibaf despre comentariul președintelui SUA, acesta s-a întors să-l întrebe pe vicepreședintele american JD Vance, care conducea delegația SUA, dacă aceasta este poziția pe care vrea s-o negocieze.
Khalibaf i-a spus lui Vance că amenințările au încălcat clauza unui memorandum de înțelegere semnat cu câteva zile mai devreme la Versailles, care angaja ambele părți să nu se amenințe sau să se atace reciproc.
În urma schimbului de replici, delegația iraniană ar fi încheiat partea față-în-față a discuțiilor, potrivit The Wall Street Journal.
„I-am spus lui Vance că președintele dumneavoastră a proferat astăzi amenințări. Trebuie să înțelegeți că nu negociem niciodată sub amenințări sau presiuni”, a declarat Khalibaf ulterior într-un interviu acordat televiziunii de stat iraniane, adăugând că Iranul a respins cererea SUA de a relua discuțiile directe.
Un oficial american implicat în negocieri a declarat că Vance a clarificat comentariile lui Trump, care se refereau la un răspuns în cazul în care Iranul ar încălca vreun acord și că Washington a solicitat o pauză a discuțiilor pentru a permite o analiză ulterioară a propunerilor.
Nu a fost prima dată când declarațiile publice ale lui Trump au perturbat negocierile. Potrivit raportului, mediatorii au avertizat anterior că postările de pe rețelele de socializare ar putea complica discuțiile în curs și ar putea submina încrederea dintre părți.
Negociatorii Iranului au studiat volumul „Arta tranzacției” a lui Trump
Negociatorii iranieni s-au consultat cu o echipă de psihologi pentru a-i ajuta să înțeleagă tiparele de gândire ale președintelui american Donald Trump.
The Wall Street Journal a relatat că diplomații iranieni au lucrat cu experții pentru a încerca să prezică răspunsul public al lui Trump la propunerile Iranului.
În plus, diplomații iranieni au spus că au citit cartea lui Trump din 1987, „Arta tranzacției”, în care își descrie tacticile de negociere ca om de afaceri.
Diplomații iranieni au declarat că au apelat la carte deoarece consideră stilul lui Trump ca fiind neconvențional.
Cartea îi sfătuiește pe negociatori să facă cereri extreme și imprevizibile pentru a crea anxietate și a forța omologii la concesii.
Mohammad Amersi, specialist în Iran la Centrul Wilson din Washington, a declarat că Trump aplică tacticile descrise în cartea sa „Arta tranzacției”, folosind amenințări extreme pentru a testa hotărârea celeilalte părți, adăugând că iranienii au înțeles strategia.
Negocierile vor dura 60 de zile până la un acord final, așa că reprezentanții Iranului se pot aștepta la orice din partea lui Trump, dar și a Israelului, dacă mai încearcă să obțină protecție pentru miliția sa din Liban, Hezbollah.
Israelul nu se retage din sudul Libanului
Israel și Liban discută un proiect pilot, cu sprijinul SUA, în cadrul căruia forțele IDF vor transfera părți din sudul Libanului către forțele armatei libaneze. Acest lucru a fost declarat de trei surse israeliene pentru agenția de știri Reuters. Potrivit surselor, forțele libaneze vor fi supuse antrenamentului și verificării americane.
Citește și: Benjamin Netanyahu cere mai multă autonomie militară pentru Israel și reducerea dependenței de SUA
Israelul nu se va retrage din sudul Libanului, chiar dacă SUA o va cere, a declarat ministrul Apărării, Israel Katz.
Vorbind la o conferință, Katz a declarat că va menține zonele de securitate în Liban și Siria și a respins posibilitatea retragerii chiar și sub presiunea SUA
„Toate cele trei zone de securitate funcționează conform aceluiași model și reflectă realitatea actuală. Atâta timp cât Hezbollah nu este dezarmat, nu vom părăsi zona de securitate”, a spus el.
Citește și: SUA vor percepe taxe în Strâmtoarea Ormuz ca „înger păzitor”, fără un acord cu Iran. Cine va plăti?
El a adăugat că Israelul nu va permite întoarcerea civililor în aceste zone desemnate.
„Două sute de mii de locuitori nu se vor întoarce. Nu există civili și nici teroriști. În trecut, când exista prezență civilă în zonele de securitate, existau explozibili și atacuri împotriva soldaților - de aceea nu mai permitem acest lucru. Soldați înăuntru, civili afară”, a spus el.
Katz a subliniat că strategia Israelului se bazează pe menținerea controlului asupra teritoriului tampon ca element central al descurajării.