sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Ministrul britanic al Culturii a cerut Netflix să catalogheze ca „ficțiune” seria „The Crown”

Data publicării: 30.11.2020 • 21:39 Data actualizării: 30.11.2020 • 22:05
sursă netflix
sursă netflix

Ministrul britanic al Culturii, Oliver Dowden, a cerut Netflix să afișeze un avertisment la începutul episoadelor serialului „The Crown” prin care să anunțe spectatorii că seria este „o operă de ficțiune”.

„The Crown” este unul din cele mai populare seriale ale Netflix, înfățișând patru decenii ale domniei reginei Elizabeta a II-a.

Sugestia lui Dowden a fost criticată de unii istorici care nu o consideră necesară însă acesta își menține poziția.

„Este o operă de ficțiune frumos realizată, așa că la fel ca și în cazul altor producții TV Netflix ar trebui să facă foarte clar la început că este exact asta. Fără acest lucru mă tem că o generație de spectatori care nu a trăit în timpul acestor evenimente ar putea confunda ficțiunea drept fapte”, a adăugat Dowden.

Ministrul intenționează să înainteze o cerere oficială către Netflix pentru introducerea unui avertisment la începutul fiecărui episod.

Sezonul actual al seriei, lansat de Netflix mai devreme în cursul lunii noiembrie, înfățișează o perioadă tumultoasă din domnia reginei Elizabeta a II-a din anii 1980 prezentată într-o manieră incomodă pentru membrii familiei regale britanice.

Este vorba de începutul relației prințului Charles cu prințesa Diana, destrămarea mariajului acestora și relația extraconjugală a lui Charles cu Camilla Parker-Bowles.

Alte evenimente prezentate sunt neînțelegerile dintre premierul conservator Margaret Thatcher și regiza Elizabeta a II-a, precum și relația reginei cu soțul său, prințul Filip și cu copiii lor.

Și contele Spencer, fratele prințesei Diana, a cerut Netflix un lucru similar.

Câțiva biografi regali și jurnaliști au criticat anterior serialul fiindcă ar devia de la fapte însă creatorul acestuia, Peter Morgan, nu a susținut niciodată că „The Crown” ar fi complet fidel realității.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră