LIVE Război în Orient: O rachetă iraniană, care se îndrepta spre Turcia, interceptată de apărarea NATO
Conflictul dintre Iran, Israel și SUA intră în a cincea zi. Mojtaba Khamenei a fost desemnat noul lider suprem al Iranului, în timp ce atacurile cu drone și rachete continuă între SUA, Israel și Iran. Sunt deja peste 800 de victime civile în războiul din Orientul Mijlociu.
Conflictul militar dintre Iran, Israel și Statele Unite continuă să escaladeze, intrând miercuri în a cincea zi de confruntări directe în Orientul Mijlociu.
Război în Orientul Mijlociu
Update 21.15.
Peste 50.000 de soldați, 200 de avioane de vânătoare și două portavioane participă la atacuri comune americano-israeliene asupra Iranului, a declarat marți comandantul Comandamentului Central al SUA (CENTCOM), generalul Brad Cooper.
Într-un mesaj video, Cooper a spus că operațiunea - aflată acum la a patra zi - reprezintă cea mai mare intensificare militară americană în Orientul Mijlociu dintr-o generație.
El a spus că forțele americane și israeliene au lovit 2.000 de ținte în Iran folosind peste 2.000 de muniții de la începutul campaniei.
Iranul a răspuns cu atacuri de represalii la scară largă, lansând peste 500 de rachete balistice și peste 2.000 de drone, potrivit lui Cooper.
Update 20.00. Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe: „Regimul iranian complet zdrobit”. Karoline Leavitt a declarat într-o conferință de presă că „sub conducerea președintelui Trump regimul terorist iranian necinstit a fost complet zdrobit”. „47 de ani de toleranță și de permitere a principalului stat sponsor al terorismului din lume să opereze liber au luat sfârșit. Liderii teroriști ucigași din Iran plătesc pentru crimele lor împotriva Americii și plătesc cu sânge.”
Update 18.20. Momentul torpilării fregatei iraniene Dena de către un submarin american în largul Sri Lanka. Autoritățile din Sri Lanka declară că atacul unui submarin american a dus la moartea a cel puțin 80 de persoane din echipajul navei iraniene.
❗️ Moment of the torpedoing of the 🇮🇷Iranian frigate Dena by a 🇺🇸US submarine off the coast of Sri Lanka.
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) March 4, 2026
Sri Lankan authorities state that the attack by an American submarine resulted in the deaths of at least 80 people from the crew of the Iranian vessel. pic.twitter.com/DqSG4sssJZ
Update 16.45. Bombardierele stealth B-2 sunt așteptate să aterizeze pe „Insula Bombardierilor” Diego Garcia „în câteva zile” și să se alăture luptei împotriva Iranului. British Telegraph a relatat că baza Forțelor Aeriene de pe insulă se pregătește pentru sosirea bombardierelor. În aprilie anul trecut, Trump a trimis o treime din flota de bombardiere B-2 pe insulă - aeronave stealth capabile să transporte „mama tuturor bombelor de distrugere a bunkerelor”, iar în cele din urmă americanii au atacat siturile nucleare iraniene folosind bombardiere venite din Statele Unite.
Update 15.30. Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a declarat că până în prezent forțele au atacat sau scufundat 20 de nave iraniene.
Update 14:50 - Ambasada SUA în Qatar le cere tururor cetățenilor americani să „plece imediat” din zonă
„Pe 3 martie, Departamentul de Stat a ordonat angajaților guvernului american care nu se află în situații de urgență și membrilor familiilor acestora să părăsească Qatarul din cauza amenințării unui conflict armat. Dacă este sigur să o facă, americanii ar trebui să părăsească Qatarul acum”, se arată într-o postare pe X astăzi.
„Spațiul aerian și rutele maritime din Qatar rămân închise. Punctul de trecere a frontierei terestre Salwa către Arabia Saudită este în prezent deschis.”
Update 14:30 - Șeful UE își exprimă „solidaritatea deplină” a blocului cu Spania în contextul amenințărilor lui Trump
Președintele Consiliului European, Antonio Costa, a discutat cu prim-ministrul Spaniei, Pedro Sanchez, în contextul amenințărilor din partea SUA.
„Tocmai am purtat o convorbire telefonică cu [Sanchez] pentru a exprima solidaritatea deplină a UE cu Spania”, a scris Costa pe X.
„UE va asigura întotdeauna protecția deplină a intereselor statelor sale membre”, a afirmat el, adăugând că blocul și-a reafirmat „angajamentul ferm față de principiile dreptului internațional și ordinea bazată pe norme în întreaga lume”.
Trump a amenințat că va întrerupe toate relațiile comerciale cu Spania pentru că a refuzat să permită armatei americane să utilizeze bazele sale pentru misiuni legate de atacurile asupra Iranului.
Update 14:00 - BREKING - O rachetă iraniană, care se îndrepta spre Turcia, interceptată de apărarea NATO
Turcia transmite că apărarea NATO a interceptat o rachetă balistică lansată din Iran înainte ca aceasta să intre în spațiul aerian turc.
Ministerul Apărării din Turcia precizează că racheta doborâtă a căzut peste districtul Dortyol din Turcia, în apropierea Mării Mediterane, fără a provoca victime.
Ankara transmite în contextul escaladării războiului din Orientul Mijlociu este „capabilă să asigure securitatea teritoriului și a cetățenilor săi, indiferent de cine sau de unde provine amenințarea”.
„Vă reamintim că ne rezervăm dreptul de a răspunde la orice act ostil față de țara noastră”, a transmis ministerul tur al Apărării, îndemnând toate părțile să se abțină de la „acțiuni care ar extinde și mai mult conflictul în regiune”.
Update 13:40 - Kremlinul acuză SUA că ar fi „inventat amenințarea” din partea Iranului ca pretext pentru a răsturna guvernul Khamenei
Ipocrizia Rusiei nu mai are nicio limită a bunului-simț. Moscova a acuzat SUA că au inventat o presupusă amenințare din partea Iranului ca pretext pentru a răsturna guvernul acestuia.
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe, Maria Zakharova, a declarat că SUA au folosit negocierile nucleare cu Iranul ca acoperire pentru a-și ascunde planul de schimbare a guvernului. Ea a spus că instalațiile nucleare ale Iranului au fost din nou atacate, ceea ce reprezintă un risc grav.
Ea a adăugat că Moscova este convinsă că nu există o soluție militară la criză și este gata să continue căutarea de soluții bazate pe dreptul internațional.
Update 13:20 - Un grup terorist pro-iranian din Irak revendică atacul asupra unei ținte americane în Iordania
Saraya Awliya al-Dam, un grup armat pro-iranian din Irak, susține că a efectuat un atac asupra unei „ținte americane vitale în Iordania”.
Grupul, care nu a specificat ținta exactă, a distribuit pe canalul său Telegram imagini care par să arate lansarea unei muniții aeriene.
Update 13.10 - Forțele aeriene israeliene anunță că au finalizat atacurile asupra depozitelor subterane de arme ale Hezbollah
Forțele aeriene israeliene au anunțat că au finalizat o serie de atacuri asupra depozitelor subterane de arme ale Hezbollah și a altor obiective din Beirut, potrivit IDF.
Armata israeliană afirmă că, pe lângă depozitele subterane de arme, a lovit și centrele de comandă ale Hezbollah, precum și un obiectiv folosit de Hezbollah pentru colectarea de informații și în scopuri propagandistice.
IDF cere tuturor civililor din sudul Libanului să se deplaseze la nord de râul Litani, într-un ordin de evacuare generală.
„Activitățile organizației teroriste Hezbollah obligă IDF să acționeze împotriva acesteia cu forța. IDF nu intenționează să vă facă rău. Pentru siguranța voastră, trebuie să vă evacuați imediat locuințele. Oricine se află în apropierea agenților, instalațiilor sau echipamentelor de luptă ale Hezbollah își pune viața în pericol”, a declarat purtătorul de cuvânt al armatei, colonelul Avichay Adraee.
„Locuitorii din sudul Libanului trebuie să se îndrepte imediat spre nordul râului Litani. Pentru a vă asigura siguranța, trebuie să vă evacuați imediat locuințele și să vă deplasați spre nord, dincolo de râul Litani”, a spus el.
Update 13:00 - Iranul a atacat din nou Ras Tanura, complexul petrolier Aramco din Arabia Saudită
Ras Tanura, complexul Saudi Aramco care găzduiește cea mai mare rafinărie din Arabia Saudită, a fost lovit din nou miercuri de o dronă, a declarat un oficial citat de Reuters.
Ras Tanura in Saudi was hit again. Iran's Second Strike on the world's largest oil export hub.
— Chaya’s Clan (@ChayasClan) March 4, 2026
Saudi Arabia's Ras Tanura, the single most critical crude oil export facility on the planet, handling millions of barrels daily from Aramco, has been targeted for the second time in… pic.twitter.com/mPVlh71oZm
Complexul a fost închis luni din cauza unui alt atac cu drone, a declarat o sursă pentru Reuters. Un purtător de cuvânt al Ministerului Apărării saudit a declarat că o evaluare inițială arată că atacul de miercuri a fost efectuat de o dronă și că nu au fost raportate pagube.
Update 12:30 - Grecia a ridicat avioanele de război F-16 în Cipru, după ce după ce drone suspecte se apropiau de spațiul aerian al țării
Cipru a anunțat în această dimineață că un „posibil obiect suspect” a fost detectat pe cerul din apropierea Libanului.
„Din motive de precauție, autoritățile competente au luat toate măsurile necesare pentru a investiga incidentul”, a declarat un purtător de cuvânt al guvernului.
Potrivit BBC, avioanele de vânătoare grecești trimise în Cipru zilele trecute au fost ridicate de la sol. În urma unui raport al agenției de știri Reuters conform căruia spațiul aerian de deasupra aeroportului Larnaca din Cipru a fost închis , guvernul cipriot a clarificat că nu a fost cazul.
În schimb, un purtător de cuvânt al guvernului spune că două zboruri „au fost solicitate să rămână în regim de așteptare pentru o perioadă scurtă de timp” după ce „posibilul obiect suspect” a fost observat.
„Căpitanul unuia dintre cele două zboruri a ales să se întoarcă la Atena, în timp ce al doilea zbor a aterizat normal la scurt timp după”, adaugă purtătorul de cuvânt.
Update 12:00 - O nava de război iraniană, lovită de un submarin lângă Sri Lanka. Peste 100 de marinari dispăruți
Peste 100 de persoane sunt date dispărute după un atac submarin asupra unei fregate iraniene, miercuri, la sud de Sri Lanka, anunță marina acestei țări și surse din Ministerul Apărării de la Colombo, citate de agenția Reuters, preluată de presa internațională.
Surse citate de New Indian Express au declarat că este probabil că fregata iraniană era urmărită de vasul de război american USS Pinckney în momentul incidentului și că este, de asemenea, posibil ca în atac să fi fost implicat un submarin nuclear al Marinei SUA care opera de la baza situată pe insula Diego Garcia.
Update 11:20 - Irannul amenință SUA: „Nu vom negocia cu americanii. Putem continua războiul pe termen nelimitat”
Iranul transmite că nu are intenția de a negocia cu Statele Unite și poate continua luptele în Orientul Mijlociu atât timp cât va fi necesar, a declarat Mohammad Mokhber, consilier principal al fostului lider suprem Ali Khamenei, pentru televiziunea de stat.
El a declarat postului de televiziune că Iranul „nu are încredere în americani și nu avem niciun temei pentru negocieri cu ei”, adăugând că „putem continua războiul pe termen nelimitat”.
Update 11:00 - Un avion F-35 al Forțelor Aeriene Israeliene a doborât un avion iranian de fabricație rusă deasupra Teheranului
Un avion de vânătoare F-35I al Forțelor Aeriene Israeliene a doborât un avion iranian Yak-130 de fabricație rusă deasupra Teheranului în urmă cu puțin timp, potrivit IDF.
Este prima dată când un avion F-35 doboară un avion cu pilot.
De asemenea, este pentru prima dată în aproximativ 40 de ani când Forțele Aeriene Israeliene se angajează într-un combat aerian cu o aeronavă cu pilot.
Ultima dată când avioanele IAF au doborât o aeronavă inamică cu pilot a fost pe 24 noiembrie 1985, deasupra Libanului. În acel incident, un avion F-15 al IAF a doborât două avioane de vânătoare MiG-23 siriene.
Update 10:30 - Avioane franceze Rafale au distrus drone deasupra Emiratelor Arabe Unite
Ministrul de externe Jean-Noel Barrot a declarat că avioanele Rafale ale Franței au neutralizat drone iraniene care vizau Emiratele Arabe Unite, unde sunt staționați sute de membri ai marinei, forțelor aeriene și armatei franceze.
Marți, Barrot a declarat că Franța a desfășurat avioanele, care sunt staționate la baza Dhafra, lângă Abu Dhabi, deasupra Emiratelor Arabe Unite, pentru a proteja bazele împotriva atacurilor iraniene.
Președintele Macron a anunțat marți că Franța trimite portavionul său amiral în Marea Mediterană, ca răspuns la extinderea conflictului.
Update 10:00 - Forțele aeriene israeliene efectuează noi atacuri „extinse” asupra țintelor din Iran și Liban
Forțele aeriene israeliene efectuează o serie de atacuri „extinse” asupra țintelor regimului iranian din Teheran, anunță IDF.
IDF afirmă că a redislocat Divizia 146 de rezervă în partea de vest a frontierei cu Libanul.
Divizia fusese însărcinată cu partea de vest a frontierei cu Libanul de la începutul războiului, pe 7 octombrie 2023, înainte de a fi retrasă în mai 2025.
În mod normal, granița cu Libanul de la Rosh Hanikra până la Muntele Dov, dar fără a include acesta se află sub responsabilitatea Diviziei Regionale 91 „Galilee”.
Armata afirmă că „în cadrul consolidării apărării și pregătirii în sectorul nordic”, redistribuie divizia de rezervă pentru „misiuni defensive”.
Update 9:40 - Franța a trimis avioane de vânătoare Rafale pentru a-și proteja bazele militare din Emiratele Arabe Unite
Franța a trimis avioane de vânătoare Rafale în spațiul aerian al Emiratelor Arabe Unite pentru a-și proteja bazele militare din această țară, a declarat marți ministrul de externe Jean-Noël Barrot.
„Au efectuat operațiuni de securitate a spațiului aerian deasupra bazelor noastre”, a declarat Barrot pentru BFMTV, afiliată CNN. Barrot nu a dat detalii despre misiunile efectuate de avioane și nici dacă acestea au fost implicate în doborârea unor drone sau rachete care ar fi putut amenința bazele.
Franța a criticat atacul SUA-Israel asupra Iranului, președintele Emmanuel Macron afirmând că operațiunea a avut loc „în afara cadrului dreptului internațional, ceea ce nu putem aproba”.
Update 9:30 - Iranul a lansat 230 de drone bazelor americane din Irak și Kuweit
Garda Revoluționară din Iran anunță că a lansat 230 de drone asupra mai multor facilități care găzduiesc trupe americane în Orientul Mijlociu, inclusiv o bază din Erbil, Irak, și baza aeriană Ali Al Salem și tabăra Arifjan din Kuweit.
În paralel, armata israeliană afirmă că efectuează mai multe atacuri asupra a ceea ce a numit „infrastructura Hezbollah din Beirut”. Agenția de știri AFP a raportat un atac aerian asupra unei locații Hezbollah din suburbiile sudice ale capitalei libaneze.
Update 9:20 - Ministrul israelian al apărării promite să „elimine” orice succesor al lui Khamenei
Israel Katz afirmă că armata israeliană va încerca să ucidă orice lider iranian numit să-i succeadă lui Khamenei.
„Orice lider numit de regimul terorist iranian pentru a continua să conducă planul de distrugere a Israelului, de amenințare a SUA și a lumii libere și a țărilor din regiune și de oprimare a poporului iranian va fi o țintă clară pentru eliminare”, a declarat Katz într-o declarație.
„Nu contează cum se numește sau unde se ascunde”, a spus el.
Katz a continuat spunând că Israelul va continua să acționeze împreună cu SUA pentru a distruge capacitățile Iranului și „a crea condițiile pentru ca poporul iranian să-și răstoarne” guvernul.
Update 9:00 - Bilanț dramatic în Iran: peste 1.000 de civili uciși și peste 5.400 de răniți
Peste 1.000 de civili au fost uciși în Iran de la începutul escaladării conflictului militar, potrivit datelor publicate de Agenția de Știri pentru Drepturile Omului din Iran (HRANA), citate de BBC. Printre victime se află și 181 de copii sub 10 ani, iar numărul răniților depășește 5.400.
Organizația pentru drepturile omului avertizează că numărul real al victimelor ar putea fi mai mare, deoarece sute de alte decese raportate sunt încă în curs de verificare.
Datele publicate de HRANA arată că doar în ultimele 24 de ore au fost înregistrate cel puțin 104 atacuri.
Potrivit organizației, loviturile au vizat mai multe tipuri de obiective, inclusiv baze militare, centre medicale și zone rezidențiale.
Update 8.30 - O facilitate a CIA din Arabia Saudită, lovită într-un atac cu drone iraniene
O stație a Agenției Centrale de Informații (CIA) din cadrul Ambasadei SUA în Arabia Saudită a fost avariată luni într-un atac cu drone, potrivit presei americane.
Autoritățile au confirmat că două drone au lovit complexul ambasadei din Riad, însă nu este clar dacă facilitatea de informații era ținta vizată, a informat Reuters.
Rapoartele sugerează că părți ale clădirii au fost avariate și că fumul s-a răspândit în interiorul complexului, determinând personalul să se adăpostească la fața locului.
Update 8.20 - Israelul publică imagini cu distrugerea unui sistem iranian de apărare aeriană și a unui elicopter militar rusesc Mi-17
Armata israeliană a publicat imagini care arată un atac aerian asupra unor soldați iranieni ce operau un sistem de apărare antiaeriană. În înregistrări apare și lovirea unui elicopter militar Mi-17 utilizat de armata iraniană.
חיל האוויר ממשיך לפגוע ביכולות האוויריות של המשטר האיראני: סוכלו חיילים איראנים שהפעילו מערכות הגנה אווירית נגד מטוסי חיל האוויר pic.twitter.com/f6hg6FV5at
— צבא ההגנה לישראל (@idfonline) March 4, 2026
Potrivit Forțelor de Apărare ale Israelului (IDF), lovitura ar fi fost executată de aviația militară în cadrul operațiunilor desfășurate împotriva infrastructurii militare a Iranului.
În înregistrările publicate apare și momentul în care este vizat un elicopter militar Mi-17 de fabricație rusă, utilizat de armata iraniană.
Armata israeliană a precizat că atacurile fac parte dintr-o campanie militară mai amplă împotriva infrastructurii aeriene a Republicii Islamice.
„Forțele aeriene continuă să lovească capacitățile aeriene ale regimului iranian”, a transmis armata israeliană într-un comunicat.
Operațiunile vizează, potrivit IDF, sisteme de apărare antiaeriană, baze militare și echipamente aeriene care ar putea reprezenta o amenințare pentru Israel.
Update 8:10 - Consulatul SUA din Dubai, lovit de dronele iraniene
Teheranul a lansat pentru a patra noapte consecutiv atacuri de represalii împotriva unor obiective asociate Statelor Unite și Israelului în Orientul Mijlociu, potrivit Al Jazeera.com.
Printre țintele vizate s-ar afla consulatul american din Dubai, care ar fi fost atacat cu drone, precum și un port din orașul Fujairah din Emiratele Arabe Unite.
Usa consulate in dubai pic.twitter.com/084Q1p0itE
— imran khan (@MianZaman5) March 3, 2026
Update: 8:00 - Fiul lui Ali Khamenei, ales noul ayatollah al Iranului
Adunarea Experților din Iran l-a desemnat pe Mojtaba Khamenei, fiul lui Ali Khamenei, drept viitorul Lider Suprem al Republicii Islamice.
Sursele citate de Iran International afirmă că decizia a fost luată într-un context de presiune exercitată de Garda Revoluționară iraniană, una dintre cele mai influente structuri militare și politice din statul iranian.
Citește și: Trump a tăiat legăturile comerciale ale SUA cu Spania. Nu i-a dat voie să-i folosească bazele contra Iran