Iranul face contrabandă cu drone de înaltă tehnologie către extremiști din Orientul Mijlociu

Regimul de la Teheran și-a intensificat operațiunea de fabricare a dronelor în ultimii ani și a făcut contrabandă către grupuri extremiste aliate din Orientul Mijlociu, ceea ce a oferit Iranului un avantaj în războiul asimetric din regiune.
Consiliul Național de Rezistență al Iranului, un grup disident, a prezentat jurnaliștilor la hotelul Mayflower din Washington programul UAV iranian, inclusiv opt complexe de dezvoltare a dronelor, potrivit The Washington Post.
Citește și
Trupe speciale americane au fost desfășurate în secret în Taiwan de cel puțin un an
HCR solicită Uniunii Europene să primească 42.500 de refugiaţi afgani în următorii cinci ani
„Programul UAV al regimului iranian este arma principală utilizată pentru terorism și strategia de destabilizare a regiunii”, a declarat Alireza Jafarzadeh, directorul adjunct al filialei americane a NCRI.
„Există două elemente implicate în producția de drone. Unul este Ministerul Apărării, iar celălalt este Forța Aerospațială a Gărzilor Revoluționare ”, a precizat Jafarzadeh.