Harta a apărut în timp ce Gherasimov ținea un discurs despre campania de primăvară-vară a Rusiei, spunând că Moscova va continua atât luptele pe linia frontului, cât și atacurile în masă asupra orașelor ucrainene, în ciuda discuțiilor de pace.
În timp ce Moscova a insistat public asupra controlului deplin asupra regiunilor Donețk, Luhansk, Herson și Zaporijia, harta indica posibile planuri de extindere la Odesa și Harkov, niciuna dintre acestea nefiind inclusă în revendicările anterioare.
Harta care dă fiori la București. Armata rusă vrea să ia Odesa, aflată la 200 km de România
Președintele rus Vladimir Putin a cerut anterior ca Ucraina să abandoneze aspirațiile de aderare la NATO și să predea mai multe orașe importante ca precondiții pentru pace. Kremlinul a reiterat aceste condiții în timpul discuțiilor de mai puțin de o oră de la Istanbul din iulie.
Discuția despre concesiile teritoriale a apărut după ce președintele american Donald Trump a lansat ideea „schimburilor de teritorii” în conversațiile cu liderii europeni și cu președintele Volodimir Zelenski.
FOTO: Profimedia (imagine cu rol ilustrativ)
O sursă din cadrul Biroului Prezidențial al Ucrainei a declarat anterior pentru Kyiv Independent că propunerea Moscovei ar implica retragerea Kievului din zonele controlate de Ucraina, Donețk și Luhansk, în schimbul unei retrageri parțiale a Rusiei din Sumi și Harkov.
Rusia ocupă doar aproximativ 4% din regiunea Harkov, în timp ce regiunea Odesa rămâne complet sub control ucrainean.
Citește și: Război Rusia-Ucraina. Proiectilele de artilerie folosite de Rusia provin din Coreea de Nord
Cucerirea ambelor zone ar oferi Rusiei controlul asupra coastei Mării Negre a Ucrainei, a principalelor noduri de transport și a centrelor industriale - obiective strategice de lungă durată pentru Moscova.
Zelenski a respins astfel de propuneri pe 9 august, spunând că Ucraina nu va ceda teritoriu pentru a pune capăt războiului.
De la revenirea în funcție în ianuarie, Trump a promis că va media rapid pacea, dar s-a confruntat cu eșecuri repetate, deoarece Rusia a refuzat un armistițiu și a presat pentru concesii extinse.
În ciuda posibilelor ambiții, Rusia ar avea probabil nevoie de mult timp pentru a cuceri Odesa și Harkov.
Din noiembrie 2022, forțele ruse au ocupat doar 5.842 de kilometri pătrați (2.256 de mile pătrate) de teritoriu ucrainean, aproximativ 0,97% din teritoriul țării.
Citește și: Apel disperat din Ucraina: Zelenski solicită protecție aeriană similară cu cea oferită Israelului