duminică 07 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Cuplurile fără copii din Rusia ar trebui să nu mai aibă acces la internet pe timpul nopții

Data publicării: 11.06.2025 • 06:57 Data actualizării: 11.06.2025 • 08:40
Cuplurile fără copii din Rusia ar trebui să nu mai aibă acces la internet pe timpul nopțiiFoto: IMAGO(footografie cu caracter ilustrativ)
Cuplurile fără copii din Rusia ar trebui să nu mai aibă acces la internet pe timpul nopțiiFoto: IMAGO(footografie cu caracter ilustrativ)

Cuplurile fără copii din Rusia ar trebui să nu mai aibă acces la internet pe timpul nopții pentru a crește rata de natalitate în declin din țară, potrivit lui Mihail Ivanov, deputat în parlamentul regional Bryansk.

Politicianul susține că tinerii înlocuiesc din ce în ce mai mult comunicarea în viața reală cu navigarea pe internet până târziu în noapte.

Rata natalității în Rusia a devenit o problemă presantă pentru legislatori, determinând autoritățile să analizeze o serie de măsuri - de la scutiri fiscale la restricționarea avorturilor, transmite RT.com.

„Internetul a devenit o nouă formă de dependență care erodează fundamentele familiei", a declarat Ivanov, luni pentru publicația Abzats. Această tendință reprezintă „o amenințare la adresa securității demografice a țării", potrivit lui Ivanov.

Cuplurile fără copii din Rusia ar trebui să nu mai aibă acces la internet pe timpul nopții

Ivanov, care prezidează, de asemenea, mișcarea Rusia Ortodoxă, a declarat că tinerii „petrec ore în șir navigând pe feed-uri, jucând jocuri sau urmărind emisiuni TV, în loc să comunice între ei, să construiască relații și să se gândească să aibă copii".

Citește și: NATO, operațiuni de descurajare a potențialelor agresiuni ale Rusiei în România și Polonia

El a îndemnat la crearea unor condiții care ar putea „încuraja cuplurile să revină la comunicarea din viața reală și la paternitatea intenționată".

Ivanov a propus să se înceapă cu un „experiment voluntar" care să implice furnizorii de internet, serviciile sociale și psihologii familiali pentru a sensibiliza cuplurile tinere cu privire la importanța comunicării față în față și a planificării familiale.

Natalitatea se prăbușește în Rusia. Fusta mini, o propunere de îmbunătățire

Potrivit agenției federale ruse de statistică Rosstat, în 2024 au avut loc 1,22 milioane de nașteri în țară - o scădere de 3,4% față de 2023 - fiind cel mai slab an înregistrat din 1999. Rosstat prognozează că rata natalității în țară va începe să crească începând din 2028.

Alte propuneri recente de abordare a declinului demografic includ revigorarea „impozitului pentru cei care nu au copii" din era sovietică, interzicerea avorturilor, obligarea angajatorilor să monitorizeze natalitatea angajaților, oferirea eliberării anticipate a deținutelor în schimbul nașterii și chiar încurajarea femeilor să poarte fuste mini vara.

Citește și: VIDEO Kiev şi Odesa au fost ţinta unor atacuri "masive" cu drone ruseşti în cursul nopţii

Aceste inițiative au întâmpinat reacții publice mixte. Nina Ostanina, șefa Comisiei pentru familie, femei și copii din Duma de Stat, a avertizat împotriva ideilor care pot fi percepute ca „ofensatoare".

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră