sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

China, silită de SUA să închidă un consulat. Motivul: „acte masive de spionaj”

Data publicării: 22.07.2020 • 18:04 Data actualizării: 22.07.2020 • 18:06
Donald Trump și Xi Jinping// Foto: Guliver// Getty Images
Donald Trump și Xi Jinping// Foto: Guliver// Getty Images

Statele Unite ale Americii au ordonat Chinei să evacueze consulatul din Houston în 72 de ore. Departamentul de Stat a denunțat ”acte masive de spionaj și operațiuni de influențare”, scrie The New York Times, preluat de G4Media.ro.

Administrația Donald Trump le-a transmis diplomaților chinezi din Texas să părăsească țara până vineri. Oficialii americani citați de NYT au declarat că au ordonat închiderea consulatului Chinei din Houston ca răspuns la violarea repetată a suveranității Americii.

În replică, Beijingul a avertizat că va lua măsuri de retaliere.

NYT notează că solicitarea Statelor Unite vine pe fondul deteriorării rapide a relațiilor cu China, care a promis contra- măsuri, calificând mutarea SUA drept ilegală.

Departamentul de Stat a precizat că închiderea a fost solicitată drept răspuns la violarea suveranității Americii în mod repetat de către China, care a inclus ”acte masive de spionaj și operațiuni de influențare”.

NYT comentază că decizia administrației Trump, un pas neobișnuit și grav, reprezintă o escaladare semnificativă a eforturilor controla activitatea diplomaților, jurnaliștilor și oamenilor de știință care trăiesc în Statele Unite.

Un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat, Morgan Ortagus, a declarat că ordinul de închidere a consulatului arată că Statele Unite nu tolerează ”comportamentul scandalos” al Chinei.

”Republica Populară Chineză s-a angajat de ani de zile în acțiuni de spionaj și operațiuni de influențare pe teritoriul Statelor Unite împotriva oficialilor americani și împotriva cetățenilor americani”, a declarat Ortagus.

Purtătorul de cuvânt nu a elaborat, însă administrația Trump a acuzat în mod repetat China că a încercat să fure secrete militare și comerciale, acuzații respinse de Beijing. Departamentul de Stat a anunțat, marți, că au fost puși sub acuzare doi hackeri chinezi din cauză că ar fi încercat să fure informații despre vaccinul anti-coronavirus.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră