Bulgaria oprește livrările de arme către Ucraina. Vecinii României virează spre Rusia
Bulgaria nu va mai trimite arme către Ucraina, a declarat marți ministrul Apărării al acestei țări balcanice, Dimitar Stoianov. Bulgaria oprește livrările de arme către Ucraina. Vecinii României virează spre Rusia
„Am clarificat deja că războiul din Ucraina nu se va rezolva pe câmpul de luptă”, a declarat Stoyanov reporterilor din Sofia. „Ceea ce asistăm este un război de uzură, iar indiferent cât de multe arme se acumulează, singurul rezultat este pierderea de vieți omenești.”
El a adăugat: „Ucraina are nevoie de mai mulți oameni, nu de mai multe arme. Are suficiente arme, așa că nu intenționăm să furnizăm mai multe arme armatei ucrainene.”
Bulgaria oprește livrările de arme către Ucraina. Vecinii României virează spre Rusia
Prim-ministrul Rumen Radev, al cărui guvern a preluat puterea după o victorie zdrobitoare în aprilie, se opune de ani de zile înarmării Ucrainei și pledează în schimb pentru „soluții diplomatice”.
Citește și: Planul "Terminator" al Ucrainei: Kievul va trimite 50.000 de militari roboți în război împotriva Rusiei
Bulgaria, care este membră a NATO și a Uniunii Europene, a furnizat ajutor militar Ucrainei de când Rusia a lansat invazia pe scară largă în 2022. Transporturile de armament, în mare parte din era sovietică, au jucat un rol important în primele etape ale războiului. Din cauza controverselor politice interne, livrările au fost efectuate în principal prin țări terțe.
Citește și: VIDEO România își face un batalion de Bayraktar, dronele care au decimat armata rusă. Cum atacă?
Stoyanov a declarat că este timpul să ne așezăm la masa negocierilor „pentru a căuta o pace justă, definită de ambele părți”, potrivit AP