Liderii SUA, implicați într-o nouă breșă de securitate: informații clasificate oferite de Israel, discutate pe Signal.
Breșă de securitate: lideri SUA, acuzați că au discutat pe Signal date secrete primite de la Israel
Liderii americani sunt din nou în centrul unui scandal de securitate, după ce pe un grup de chat criptat de pe aplicația Signal au fost vehiculate informații clasificate primite de la Israel, potrivit Wall Street Journal.
Citește și: Trump îl caută cu testul poligraf pe cel care a spus că prietenul Musk primește informații militare
În cadrul discuțiilor, consilierul pentru securitate națională Mike Waltz a transmis detalii sensibile despre o sursă din Yemen.
Concret, informația divulgată era oferită de Israel, iar faptul că a ajuns în spațiul public afectează grav încrederea în Casa Albă.
Citește și Corupție în Parlamentul European. 15 persoane sunt bănuite că ar fi primit mită de la Huawei
„La scurt timp după începerea loviturilor americane, Waltz a trimis un mesaj în care spunea că o țintă-cheie a atacurilor, un expert în rachete houthi, a fost văzut intrând în clădirea prietenei sale, despre care a spus că a fost distrusă.”
Conform WSJ, oficialii israelieni s-au plâns în privat omologilor americani că mesajul lui Waltz a devenit public.
„Rolul Israelului în furnizarea de informații care au ajutat la depistarea militantului evidențiază caracterul sensibil al unor dezvăluiri și ridică semne de întrebare cu privire la afirmația administrației Trump potrivit căreia nu au fost împărtășite informații clasificate pe chat-ul Signal.”