Borrell: ”Totul va fi decis în următoarele 15 zile. Rusia nu vrea să negocieze nimic”

Guvernul rus nu are niciun interes să negocieze un încetare a focului în Ucraina deocamdată, deoarece armata sa nu și-a atins obiectivele militare, a declarat joi înaltul diplomat al Uniunii Europene Josep Borrell. Acesta a subliniat că totul se va decide în următoarele 15 zile.
”În acest moment, Rusia nu vrea să stea și să negocieze nimic: ceea ce vrea este să ocupe terenul”, a spus Borrell într-un interviu pentru postul spaniol TVE, scrie The Guardian.
”Vrea să încercuiască coasta până la granița cu Moldova și să izoleze Ucraina de mare. Vrea să negocieze serios doar atunci când și-a asigurat o poziție de forță.”
Citește și: Războiul din Ucraina i-a năruit căsnicia și afacerile Mariei Voronțova, fiica cea mare a lui Putin
Potrivit Reuters, Borrell a spus că Uniunea Europeană și aliații săi vor continua să furnizeze ajutor militar armatei ucrainene.
Citește și: Țări UE au exportat arme către Rusia, în ciuda embargoului după anexarea Crimeii, până în 2020
”Este important pentru că totul va fi decis în următoarele 15 zile. Ceea ce va face istoria este capacitatea ucrainenilor de a rezista”, a precizat acesta.