DE Daniel Toșa | 08.08.2022 - 13:45
Ana Bogdan, campioana turneului WTA 125 BCR Iași Open. A pus Iașiul pe harta tenisului/FOTO: ziaruldeiasi.ro

Iaşi BCR Open, turneu de tenis WTA 125, cu premii în valoare de 115 000 $, a ajuns ieri la final. În proba de simplu s-a impus românca Ana Bogdan (29 ani, locul 75 WTA, cap de serie numărul 3), care a trecut în finală, în două ore şi 21 de minute, cu 6-2, 3-6, 6-1 de Panna Udvard

Sportiva născută în Sinaia a plecat foarte bine în meci şi a câştigat primul set în 43 de minute. Excesiv de nervoasă în actul doi, Ana a greşit apoi mai mult, în special la primul serviciu, şi a cedat în 58 de minute. Împinsă de la spate de publicul care a umplut până la refuz tribunele de la Baza Ciric, românca a revenit însă şi s-a impus în 40 de minute în „decisiv”.

Ana Bogdan a câştigat astfel primul turneu WTA din carieră, după ce pierduse până acum două finale. Românca a încasat un cec de 15 000 $ şi a acumulat 160 de puncte WTA, cu care a urcat pe locul 63 mondial, la patru poziţii de cea mai bună clasare din carieră.