Accident dramatic în Grecia. Două elicoptere s-au ciocnit în aer în timp ce luptau cu incendiile devastatoare
Două elicoptere de stingere a incendiilor s-au ciocnit în aer, duminică, în zona Psatha, la vest de Atena. Un echipaj a fost găsit în siguranță, iar pentru localizarea celuilalt echipaj era în desfășurare o operațiune de căutare și salvare.
UPDATE Autoritățile române spun că țara noastră nu are piloțio sau aeronave disclocate în Grecia.
„În urma informațiilor apărute în spațiul public referitoare la incidentul aviatic produs în Grecia, în timpul intervențiilor pentru stingerea incendiilor de vegetație, Departamentul pentru Situații de Urgență face următoarele precizări:
La acest moment, Inspectoratul General de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne nu are nicio aeronavă dislocată în Grecia și niciun pilot sau alt membru al personalului navigant nu desfășoară misiuni în sprijinul autorităților elene.
Totodată, precizăm că modulul de pompieri români din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, dislocat în Grecia, în cadrul Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene, nu se află în aceeași regiune în care a avut loc incidentul aviatic și desfășoară exclusiv misiuni terestre de stingere a incendiilor de vegetație, fără a executa misiuni aeriene. Personalul român este în siguranță și își continuă activitatea operațională.
Transmitem, pe această cale, un mesaj de solidaritate tuturor celor implicați în operațiunile de intervenție și sperăm ca echipajele afectate de acest tragic eveniment să fie găsite în siguranță”, transmite IGSU.
Știrea inițială:
Două elicoptere s-au ciocnit duminică în timp ce intervenea la stingerea unui incendiu violent în zona Psatha, la vest de Atena, a anunțat serviciul de pompieri din Grecia. Operațiunile de căutare și salvare pentru echipajele aeronavelor au fost declanșate imediat după accident.
Accident dramatic în Grecia. Două elicoptere s-au ciocnit în aer în timp ce luptau cu incendiile devastatoare
Potrivit informațiilor disponibile, unul dintre echipaje a fost găsit în siguranță, în timp ce operațiunea pentru localizarea celui de-al doilea echipaj continua.
Accidentul a avut loc deasupra zonei de coastă Psatha, în golful Corint, într-o regiune afectată de incendii încă de vineri seară. Pompierii intervin în condiții extrem de dificile, iar vântul puternic a îngreunat considerabil operațiunile de stingere.
Operațiunile de sâmbătă au fost puternic afectate de rafalele de vânt, care au împiedicat timp de câteva ore zeci de aeronave specializate în stingerea incendiilor să decoleze. Vântul a fost uneori atât de puternic încât pompierii nu au putut deschide portierele vehiculelor, potrivit unui oficial.
Grecia se confruntă, în plin sezon turistic, cu mai multe incendii de vegetație de amploare. Premierul Kyriakos Mitsotakis a descris situația drept „extrem de dificilă”, pe fondul unor condiții meteorologice extreme și al unor vânturi care ating frecvent 100 de kilometri pe oră.
În ultima săptămână, peste 12.000 de hectare de pădure și terenuri agricole au fost distruse de incendii în Grecia, țară grav afectată de criza climatică, la fel ca întreaga regiune mediteraneeană.