Premierul desemnat Eugen Tomac a declarat că va continua dialogul cu minoritățile naționale, pe care le consideră „o bogăție pentru România”. În cadrul unor declarații de presă, acesta a făcut apel la responsabilitate și la negocieri pentru formarea noului Guvern.