Liderul PNL, Ilie Bolojan, susține că partidul său nu poate vota Guvernul propus de Eugen Tomac deoarece acesta ar reprezenta o formulă care permite PSD să participe indirect la guvernare fără să își asume responsabilitatea politică pentru actuala criză.