Echipa de elevi CyberMoon a Colegiului Național Constantin Diaconovici Loga din Timișoara, mentorată și susținută de Universitatea de Vest din Timișoara (UVT), a câștigat campionatul de robotică FIRST Tech Challenge.
Echipa de elevi CyberMoon a Colegiului Național Constantin Diaconovici Loga din Timișoara, mentorată și susținută de Universitatea de Vest din Timișoara (UVT), a câștigat campionatul de robotică FIRST Tech Challenge.
Echipa de liceeni români „Heart of RoBots” din Buzău a câștigat locul I în divizia da Vinci și premiul Inspire Award la FIRST Tech Challenge din Houston-SUA, în premieră pentru România, și e vicecampioană mondială la robotică în 2026.