Tribunalul Militar Bucureşti a pronunțat o hotărâre, după două amânări, în „Dosarul 10 August” în care foști şefi ai Jandarmeriei Române judecaţi pentru abuz în serviciu, în cazul intervenţiei jandarmilor la protestele din 2018. Au fost achitați.
Tribunalul Militar Bucureşti a pronunțat o hotărâre, după două amânări, în „Dosarul 10 August” în care foști şefi ai Jandarmeriei Române judecaţi pentru abuz în serviciu, în cazul intervenţiei jandarmilor la protestele din 2018. Au fost achitați.
Mai e puțin și se împlinesc 8 ani de când protestatari pașnici au fost gazați la mitingul din 10 august. Și, încă, nu există niciun vinovat. Pronunțarea sentinței în Dosarul 10 August a fost amânată iar. Cucoș și Sindile nu s-au prezentat la ultimul termen.
A fost șeful Brigăzii Speciale de Intervenţie Vlad Ţepeş a Jandarmeriei însă a devenit celebru abia în 10 august 2018 când, îmbrăcat cu haine de culoare deschisă și purtând o eșarfă la gât, coordona represiunile din Piața Victoriei.
După 5 ani de când un miting în Piața Victoriei, cunoscut drept ”mitingul diasporei” a degenerat în violențe extreme, cei vinovați au fost trimiși în judecată. Atunci, 500 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce Jandarmeria a folosit gaze lacrimogene.