La ora actuală, în era digitală, conform Codului Rutier din România, neprezentarea documentelor la control (permis, talon, buletin) constituie contravenție și se sancționează cu amendă. Dar, se va termina. Senatul a votat o inițiativă care elimină amenda pentru acte.