Alexandru Nazare spune că o măsură care va fi implementată în curând ar fi taxarea coletelor sub valoarea de 150 de euro venite din afara spațiului comunitar.
Potrivit acestuia, fluxurile extracomunitare au crescut, ajungând de la 3-4000 de colete/ zi la 225.000 de colete pe zi. Iar antreprenorii români sunt afectați de această creștere.
Taxă de 25 de lei pe coletele din Asia, sub 150 €. Nazare: „Sunt 225.000 de colete/zi”
„La nivel european, fluxurile extracomunitare de colete, sub 150 de euro, au crescut de la 1 miliard la 4 miliarde în ultimii 4 ani. În România, aceste fluxuri au crescut de la 3-4.000 de colete pe zi la 225.000 de colete pe zi astăzi. Sunt foarte mulți antreprenori români, aproape 40.000, care vând în online și care au fost profund afectați de această creștere a coletelor din zona extracomunitare. Sunt multiple efecte negative ale acestei invazii de produse din zona extracomunitară. Sunt efecte de mediu, efecte logistice de a muta atâtea colete la o creștere atât de mare, riscuri în privința contrafaceri și a verificării acestor colete, posibilitățile de a le verifica sunt mult mai mici și resursele statului în această privință sunt mici.
Propunem o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet de 150 de euro. Această taxă va fi instituită printr-o conlucrare cu toate companiile de curierat care preiau aceste colete, astfel încât să prindem și coletele care vin direct din zone extracomunitare în România și prin alte hub-uri în România”, a transmis Alexandru Nazare într-o conferință de presă.
Ministrul Finanțelor susține că, odată instituită această taxă, cei care vor să își stabilească hub-uri logistice în România și vor să distribuie din România nu vor plăti acești bani. „Îi invităm dacă vor să facă business în România să își stabilească hub-uri în România”, a spus Nazare.
Ministrul Finanțelor a anunțat, mierucuri, măsurile
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat că a fost publicată spre consultare componenta fiscală a pachetului 2 de măsuri pentru reducerea deficitului bugetar.
.