duminică 19 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3489
Abonează-te
Newsweek România

România, în criză. Deficitul bugetar s-a menținut la 4,04% din PIB în primele șapte luni din 2025

Data publicării: 29.08.2025 • 09:09 Data actualizării: 29.08.2025 • 12:57
România, în criză. Deficitul bugetar s-a menținut la 4,04% din PIB în primele șapte luni din 2025 - Foto: Profimedia images
România, în criză. Deficitul bugetar s-a menținut la 4,04% din PIB în primele șapte luni din 2025 - Foto: Profimedia images

Deficitul bugetar al României a fost de 76,44 miliarde lei, adică 4,04% din PIB, în primele șapte luni din 2025, nivel identic cu cel din perioada similară a anului trecut. Veniturile au crescut cu 11,8%, în timp ce cheltuielile au avansat cu 11,1%, arată Ministerul Finanțelor.

Execuția bugetului general consolidat pentru perioada ianuarie-iulie 2025 s-a încheiat cu un deficit de 76,44 miliarde lei, echivalent cu 4,04% din PIB, potrivit Ministerului Finanțelor.

România, în criză. Deficitul bugetar s-a menținut la 4,04% din PIB în primele șapte luni din 2025

Comparativ cu anul trecut, deficitul nominal a crescut cu 5,4 miliarde lei, însă raportat la produsul intern brut, nivelul rămâne neschimbat.

Veniturile bugetului general au totalizat 370,77 miliarde lei, în creștere cu 11,8% față de perioada similară din 2024. Cele mai mari avansuri au fost înregistrate la impozitul pe salarii și venit (+21,3%), contribuțiile de asigurări (+10,8%) și accize (+13,2%). Încasările din TVA au urcat cu 5,7%, iar cele din impozitul pe profit cu 11,1%.

La capitolul cheltuieli, statul a alocat 447,21 miliarde lei, cu 11,1% mai mult decât anul trecut. Creșteri importante s-au înregistrat la asistența socială (+14,7%), cheltuielile de personal (+7,9%) și dobânzi (+31,71 miliarde lei, cu aproape 10 miliarde lei mai mult decât în 2024).

Mesajul ministrului Finanțelor

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a atras atenția că, deși deficitul nominal a scăzut, România rămâne vulnerabilă la dezechilibre fiscale.

„Deşi deficitul a crescut uşor în primele 7 luni, este în continuare la un nivel ridicat. Această situaţie subliniază necesitatea stringentă de a menţine un control riguros asupra cheltuielilor publice.

Pericolul retrogradării ratigului investiţional rămâne unul real. Suntem aici pentru a asigura stabilitatea finanţelor ţării şi pentru a garanta că România are un parcurs economic predictibil şi sigur”, a declarat ministrul.

Nazare a precizat că Guvernul trebuie să mențină disciplina bugetară și să trateze cu responsabilitate rectificarea bugetară, mizând pe „investiții strategice și însănătoșirea economiei”.

De aceea este foarte important să menţinem cheltuielile sub control, să continuăm traseul ascendent al ritmului de colectare şi să tratăm cu responsabilitate rectificarea bugetară. Angajamentele noastre rămân ferme: disciplina bugetară, investiţii strategice şi o însănătoşirea economiei”, a declarat ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare.

Pensiile și energia, factori majori de presiune

Cheltuielile cu asistența socială au ajuns la 147,54 miliarde lei, fiind influențate de recalcularea pensiilor publice aplicată din septembrie 2024, dar și de plățile pentru compensarea facturilor la energie electrică și gaze, în valoare de 2,4 miliarde lei.

De asemenea, subvențiile acordate pentru transportul de călători, agricultura și schema de sprijin pentru consumatorii noncasnici de energie au totalizat 7,66 miliarde lei.

Mai multe articole din secțiunea Economie

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră