Nu se mai face nimic în România? La Tulcea, a fost construită o navă gigant de instalat cabluri pentru Japonia
Contrar zvonurilor care susțin că nu se mai face nimic în România, la șantierul naval Vard din Tulcea, a fost construită o navă gigant de instalat cabluri submarine pentru Japonia. Are 150 metri lungume, sistem de propulsie plug-in hybrid, heliport și costă circa 200.000.000 $.
Șantierul naval Vard din Tulcea a realizat o adevărată bijuteri inginerească. Recent, a finalizat nava „Discovery”, pentru compania Toyo Construction, cea mai mare navă destinată instalării cablurilor submarine ce va intra în dotarea Japoniei și va juca un rol esențial în dezvoltarea celui mai ambițios program eolian offshore din această țară - cel mai mare parc eolian din lume cu turbine flotante pentru a alimenta întreaga regiune Tokyo (soluția turbinelor flotante a fost aleasă pentru a evita provocările apelor adânci cu relief dificil).
După construcţia de bază şi lansarea la apă, nava „Discovery” a fost remorcată la şantierul naval Langsten din Norvegia, operat tot de Vard, unde a fost dotată cu cele mai moderne sisteme de propulsie, automatizare și operare.
La sfârșitul lunii iunie 2026, nava a fost predată Toyo Construction și a plecat către portul său de baza din Japnia de la Ishikari Bay.
Citește și: Nu se mai face nimic în România? Un gigant german ridică o fabrică digitală de zeci de milioane € la Sibiu
Nu se mai face nimic în România? La Tulcea, a fost construită o navă gigant de instalat cabluri pentru Japonia
Nava „Discovery” construită în România a fost proiectată special pentru condițiile extreme din Japonia, unde fundul mării coboară abrupt la mică distanță de țărm, ceea ce face extrem de complicată dezvoltarea parcurilor eoliene maritime convenționale, putând opera atât în ape puțin adânci, cât și în zone oceanice cu variații mari de adâncime.
Nava „Discovery” are 150,1 metri lungime, 28 metri lăţime şi cântăreşte aproape 19 mii de tone.
Ea este echipată cu două mecanisme carusel pentru pozarea de cabluri submarine, cel superior poate dirija 4.000 de tone de cablu, iar cel inferior încă 5.000 de tone, capacitatea totală fiind de 9.000 de tone.
Citește și: România, rol strategic pentru un mare producător de piese auto din Italia. Mută producția din alte țări
Macaraua principală poate ridica până la 400 de tone, iar cea auxiliară încă 100 de tone.
Toate aceste mecanisme fac ca nava să fie capabilă de un randament excepţional de bun în viteza cu care poate poza cablurile submarine.
Sistem de propulsie plug-in hybrid
Sistemul de propulsie al navei „Discovery” este, tehnic vorbind, de tip plug-in hybrid. Adică, poate fi încărcat şi de la priză, iar motoarele cu combustie au rol doar de generatoare de electricitate.
Forţa de propulsie vine de la trei motoare electrice gigant şi de la alte două mai mici, dispuse la pupă şi la proră, pentru poziţionarea dinamică. Elicele şi motoarele de propulsie sunt furnizate de compania norvegiană Brunvoll.
Nava „Discovery” dispune de un set de baterii cu o capacitate totală de 2.000 kWh sau 2 MWh.
Nava este operată de un echipaj format din 90 de marinari şi tehnicieni.
Ea dispune şi de un heliport, dar şi de două batiscafuri ROV, dirijate de la bord. De asemenea, are o punte de comandă avansată, pentru dirijarea automatizată a întregului proces de lucru.
Construcţia și dotarea navei a costat peste 200 milioane de dolari.