miercuri 26 august
EUR 5.2589 USD 4.5077
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Momentul în care o ursoaică distruge o mașină pe un drum din România. Ce făceau oamenii acolo?

Data publicării: 26.08.2026 • 13:00
O ursoaica ataca o mașină - Foto: captură Facebook
O ursoaica ataca o mașină - Foto: captură Facebook

O ursoaică de talie mare, însoțită de pui, a atacat o mașină înmatriculată în Cluj, smulgând bara din spate și blocând circulația pentru câteva minute. Incidentul surprins într-un video devenit viral pe internet nu este un caz izolat.

Momentul a fost surprins de un șofer și arată cum o ursoaică de talie mare se apropie de un autoturism înmatriculat în județul Cluj. Animalul trage de cauciucul și de bara din spate, iar în cele din urmă reușește să rupă bara.

La doar câțiva metri se aflau puii ursoaicei.

VIDEO AICI

VIDEO Momentul în care o ursoaică distruge o mașină pe un drum din România. Ce făceau oamenii acolo?

Înainte de incident, mai multe mașini opriseră sau circulau foarte încet pe șosea. Șoferii încercau să vadă animalele sălbatice aflate în apropierea drumului și să le filmeze.

Situația a devenit astfel periculoasă nu doar pentru mașina atacată, ci și pentru oamenii aflați în zonă.

Specialiștii avertizează că apropierea oamenilor de urși poate crește riscul unor incidente. Pericolul este cu atât mai mare atunci când în apropiere se află pui, deoarece femela poate reacționa agresiv pentru a-i proteja.

Incidentul de pe drumul montan vine după o serie de episoade similare. La începutul lunii august, un urs a vandalizat mașina unor turiști cehi pe Transfăgărășan, intrând în autoturism în căutare de hrană, conform Adevarul. În alt caz, un urs s-a apropiat la câțiva centimetri de un turist care nu observase animalul, scena devenind virală cu peste 1,3 milioane de vizualizări.

România are cea mai mare populație de urși din Europa, estimată la 10.000–12.000 de exemplare, iar autoritățile recunosc că animalele coboară tot mai des spre zonele circulate sau locuite. Vicepremierul interimar Tanczos Barna avertiza recent că urșii se extind din zona Carpaților spre deal și șes, ceea ce crește riscul unor întâlniri periculoase.

Pentru șoferi, recomandările sunt clare: – nu opriți lângă urși, mai ales dacă sunt pui; – nu coborâți din mașină; – nu hrăniți animalele; – păstrați geamurile închise și continuați deplasarea cu atenție.

În cazul de față, șoferul clujean s-a ales doar cu mașina avariată. Din fericire, nu au existat persoane rănite. Dar imaginile arată încă o dată cât de repede o întâlnire „spectaculoasă” cu un urs se poate transforma într-un incident periculos.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră