luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

UPDATE. Incidente în a doua zi de referendum: Un bărbat a votat în locul mamei sale, la Călărași

Data publicării: 07.10.2018 • 19:14 Data actualizării: 07.10.2018 • 19:46
Femeie votând în Timișoara. FOTO: Inquam Photos
Femeie votând în Timișoara. FOTO: Inquam Photos

Într-o localitate din Dolj, primarul și consilierii sunt cercetați, pentru că transportau la vot oamenii, iar în Călărași, un bărbat este cercetat penal, după ce a votat în locul mamei sale, potrivi Ministerului de Interne.

Alte 17 sesizări de incidente și infracțiuni au cercetat polițiștii în ultimele ore. Dintre acestea, șase nu s-au confirmat. În total, au fost aplicate amenzi în valoare de 700 lei.

În Călărași, polițiștii au întocmit dosar penal unei persoane care după ce votat și a introdus buletinul de vot în urnă, a cerut un alt buletin și a mai votat odată, motivând că de această dată a votat în numele mamei sale.

Într-o localitate din Dâmbovița, un bărbat a fost sancționat contravențional pentru alertarea falsă a autorităților după ce a sunat la 112 și a semnalat în mod fals un caz de corupere a alegătorilor. Polițiștii din Dolj efectuează verificări după ce au fost sesizați că într-o comună primarul și mai mulți consilieri locali au transportat mai mulți cetățeni la secția de votare, îndemnându-i pe aceștia cum să voteze.


În cea de-a doua zi a referendumului pentru redefinirea familiei, polițiștii au primit 16 sesizări de fraude și nereguli, dintre care una singură nu s-a confirmat, potrivit Ministerului de Interne.

Până la această oră, nu au fost aplicate amenzi pentru fapte contravenționale.

În județul Bacău, au fost primite prin 112 sesizări cu privire la faptul că sunt secții de vot unde urnele nu sunt sigilate corect. Drept urmare a fost anunțat Biroul Electoral de Circumscripție.

Ministerul de Interne mai anunță și că 510 deținuți cu drept de vot au solicitat urna specială pentru a-și exprima opțiunea la vot.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră