Teodorovici vrea să ofere bonificații firmelor care sunt cu taxele la zi
Ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, a declarat în cadrul unei discuții avute în Consiliul Economic și Social, că firmele care cse conformează voluntar și în ultimii trei ani și-au plătit obligațiile trebuie să aibă un stimul.
„Pe partea cealaltă am avut o restructurare financiară, așa că e normal ca și pe partea cealaltă să propunem un stimul, că așa e corect. Propunerea noastră e să creem prin Codul de procedură fiscală un mecanism general care spune că se pot acorda bonificații de până la 5% din cuantumul impozitului sau taxei respective, lunar”, a spus el, potrivit Hotnews.
Potrivit acestuia, deducerea se aplică doar dacă îți transferi 100% contribuțiile către stat, "să fim siguri că acele contribuții se transferă către cele 2 bugete".