duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Sute de campanii online aveau dezinformări de factură rusească. Ce a anunțat CNA?

Data publicării: 14.09.2025 • 19:16 Data actualizării: 14.09.2025 • 18:31
Hacker Foto: Getty Images (fotografie cu caracter ilustrativ)
Hacker Foto: Getty Images (fotografie cu caracter ilustrativ)

Vicepreşedintele Consiliului Naţional al Audiovizualului, Valentin Jucan, afirmă că de la începutul anului au fost emise peste 400 de ordine de eliminare a conţinutul online de pe diferite platforme care aveau dezinformări de factură rusească.

Oficialul CNA a explicat că într-un asemenea ordin pot fi trecute până la 400 de linkuri. El a adăugat că platformele de social-media nu te lasă să cauţi conţinut ilegal, iar aceasta reprezintă o problemă pentru autorităţi.

Valentin Jucan a fost întrebat câte campanii de dezinformare de factură rusească a dat jos într-un an.

Sute de campanii online aveau dezinformări de factură rusească. Ce a anunțat CNA?

”De la începutul anului am emis, n-aş vrea să greşesc, dar peste 400 de ordine de eliminare. Un ordin nu înseamnă un link. Pentru că într-un ordin de eliminare, noi putem să trecem, de exemplu, în privinţa platformei TikTok, într-un ordin putem să trecem până la 400 de link-uri pe care le găsim, fiind încadrabile la acest tip de conţinut ilegal, conform PROTV.

Deci de ordinul miilor. (...) Un ordin, un document poate să conţină în privinţa platformei TikTok 400 de link-uri, un ordin”, a declarat duminică vicepreşedintele CNA.

El a mai fost întrebat câte campanii de acest tip crede că se desfăşoară în mediul online în acest moment.

”Nu ţinem pasul, este clar că nu ţinem pasul, de aceea vorbeam despre soft. Soft-ul cu care am putea să arătăm nu doar un link, ci întreaga campanie. (...) Există mai multe soft-uri pe care noi în această perioadă le-am testat.

Citește și: Rusia este acuzată că folosește Biserica Ortodoxă din Moldova pentru propagandă

Sunt soft-uri concepute în spaţiul Uniunii Europene şi sunt specializate în a detecta acest tip de campanii. Ele nu sunt nişte softuri precum un soft pe care l-am instalat într-un telefon mobil sau într-un calculator.

Evident vine şi cu acest tip de download şi de instalare, dar este un concept care îmbină asistenţa oferită de compania respectivă, asistenţă umană, cât şi cea de detecţie cu inteligenţă artificială”, a transmis Valentin Jucan.

Ce se discută

El a adăugat că niciuna dintre platformele de social-media nu oferă autorităţilor acces la conţinut ilegal.

”Iar motivul pentru care este un pachet complet de servicii este pentru că niciuna dintre platformele despre care noi discutăm nu oferă acces unei autorităţi astfel încât să caute efectiv cum ai căuta în Google, ca să fie foarte clar pentru toată lumea.

Practic trebuie să intri într-un mod indirect în platforme şi să cauţi prin intermediul comentariilor, prin intermediul conturilor, grupurilor şi aşa mai departe. Niciuna nu te lasă să cauţi conţinut ilegal, ceea ce este o mare problemă”, a explicat vicepreşedintele CNA.

El a fost întrebat dacă aceste ordine sunt puse în aplicate imediat.

Citește și: Armata digitală a Kremlinului din spatele lui Georgescu plătită de la Moscova. "Operațiunea Moldova"

”Majoritatea dintre ele sunt puse în aplicare. Diferă intervalul de timp în care platformele reacţionează. De exemplu, platforma TikTok, inclusiv după alegerile prezidenţiale, reacţiona în aproximativ opt minute.

Ceea ce era un timp foarte bun. Opt minute de la momentul la care noi urcam în platformă un astfel de ordin. Alte platforme au un termen puţin mai mare sau, dacă sunt nişte elemente de clarificare, le solicită.

Însă majoritatea ordinelor noastre sunt duse la îndeplinire. Există într-adevăr, o platformă - X care nu cooperează. Aproape de niciun fel. 99% nu”, a mai declarat Valentin Jucan.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră