luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Studenta din Iași dată dispărută de părinți, găsită în Republica Moldova. Norocul anchetatorilor

Data publicării: 24.05.2023 • 20:27 Data actualizării: 25.05.2023 • 08:48
Studenta din Iași dată dispărută de părinți, găsită în Republica Moldova - Foto: Ziarul de Iași
Studenta din Iași dată dispărută de părinți, găsită în Republica Moldova - Foto: Ziarul de Iași

Studenta la Litere, Maria Constantin Gheorghiu, era dispărută de pe data de 9 mai, iar a doua zi, părinţii ei au reclamat faptul la Poliţie. Jurnaliştii ZdI au aflat detalii exclusive despre traseul fetei.

Chiar în acea zi, fata ajunsese în Bucureşti, unde şi-a vândut telefonul şi laptopul, apoi în zilele următoare a plecat în Republica Moldova.

Cazul a fost mediatizat intens, iar un cetăţean din Republica Moldova care văzuse o ştire pe Internet cu fata dispărută a recunoscut-o într-o locaţie, acest lucru întâmplându-se chiar ieri, la orele amiezii. Persoana respectivă a pus mâna pe telefon şi a anunţat Poliţia, care a identificat-o.

Studenta din Iași dată dispărută de părinți, găsită în Republica Moldova

Ieri seară, părinţii fetei, în culmea fericirii că fata lor este teafără, au mers în Republica Moldova să o preia.

Părinţii ei au povestit anchetatorilor faptul că şi-a premeditat fuga, deoarece şi-ar fi luat rămas bun de la ei, cât şi de la rude. Fata suferă de ADHD, boala deficitului de atenţie şi hiperactivităţii.

“La data de 10 mai, poliţiştii au fost sesizaţi cu privire la faptul că, la data de 9 mai, numită Constantin Georghiu Maria, în vârstă de 20 ani, a plecat de la domiciliu şi nu a mai revenit.

La momentul plecării, aceasta purta un pardesiu de culoare bej închis, pantaloni de tip jeans de culoare albastru, cămaşă de culoare kaki, iar în picioare avea adidaşi marca puma de culoare mov, având asupra sa un rucsac negru.

Persoanele care deţin şi pot oferi informaţii cu privire la această persoană sunt rugate să apeleze numărul unic de urgenţă 112 sau să anunţe cea mai apropiată unitate de poliţie”, au precizat în urma cu aproape două săptămâni, reprezentanţii Poliţiei Iaşi”.

Tânăra a făcut o postare pe Facebook unde asigură cunoscuții că este teafără.

Citește mai multe pe Ziarul de Iași.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră