Stăpânul unui câine, amendat cu 700 lei. Și-a lăsat patrupedul să-și facă nevoile pe trotuar

Un echipaj al Poliției Locale a amendat proprietarul unui patruped cu suma de 700 de lei, pentru că și-a lăsat câinele să-și facă nevoile pe trotuar, dar nu a catadicsit să curețe locul.
Un echipaj al Poliției Locale aflat în patrulare în zona parcului Regina Maria din cartierul Micălaca, zona 500, au amendat proprietarul unui patruped cu suma de 700 de lei. Potrivit Poliției Locale, câinele și-a făcut necesitățile pe trotuar, iar stăpânul nu a catadicsit să curețe locul.
„În urma celor constatate, polițiștii locali au întocmit pe numele bărbatului, un proces verbal pentru neridicarea dejecțiilor solide ale animalului.
Amenda aplicată a fost de 700 lei, întrucât proprietarul patrupedului nu avea asupra sa sticla cu apă și punguța pentru înlăturarea excrementelor și a refuzat să curețe dejecțiile”, informat Poliția Locală Arad, relatează aradon.ro.