Scandalul Unifarm: cine este consilierul Bogdan Micu (Discover Project)

Potrivit unui articol recent, unul dintre consilierii lui Adrian Ionel, șeful suspendat al Unifarm, ar fi implicat în multe afaceri, unele cu companii chineze.
"Deoarece se recomandă drept consilier onorific al premierului Ludovic Orban, DiscoverProject a solicitat informații Guvernului.
Într-o postare publică din 20 martie 2020, în plină stare de urgență, Bogdan Micu susținea că a avut norocul să ajungă la premierul Orban printr-o recomandare iar premierul l-a trimis la UNIFARM:
Bogdan Micu a transmis un drept la replică (am păstrat forma autorului):
"In legatura cu articolul publicat pe discoverproject. ro si preluat de altii.In primul rand mie nu mi s-a cerut parerea legata de informatiile publicate in acel articol.In al doilea rand informatiile precizate in articol sunt eronate, scoase din context si inexacte si dezinformeaza opinia publica.Sa luam cateva exemple:1. Nu am fost niciodata consilierul domnului director Adrian Ionel. Am fost voluntar cu contract de voluntariat la Unifarm pe perioada scurta. Eu m-am oferit ca sa ajut. Si o sa o fac oriunde e nevoie daca e pt tara mea."
Citește și:
Directorul pus de Ponta la Unifarm, control judiciar pentru infracțiuni de corupție
Ministrul Sănătății: „Dacă Unifarm nu ia o decizie, îl voi demite pe Adrian Ionel”
Nelu Tătaru vrea să-l înlocuiască pe directorul Unifarm, Adrian Ionel, acuzat de fapte de corupție