Primul meci al României la Euro U21, urmărit de peste 1,6 millioane de telespectatori

DE Adelina Sahlean | 19.06.2019 - 13:38
Echipa de tineret a României / Foto: DigiSport

Primul meci al României la Euro U21 a fost urmărit, la postul TVR 1, de peste 1,6 millioane de telespectatori în minutul „de aur”, a transmis Televiziunea Română.

Echipa naţională de tineret a României a debutat cu victorie la Campionatul European, după ce a învins, marţi, la Serravale, cu scorul de 4-1, selecţionata Croaţie. Două goluri ale României au venit după consultarea sistemului VAR.

Pe intervalul desfăşurării partidei, 19.32 - 21.28, TVR 1 a fost lider de audienţă pe toate categoriile de public: naţional, urban şi comercial, potrivit news.ro.

Pe segmentul publicului urban, TVR 1 a atins 6,2% rating şi 17,1% cotă de piaţă (597.000 de telespectatori). Cei mai mulţi telespectatori din oraşe cu vârste cuprinse între 18 şi 49 de ani (target comercial) au urmărit debutul la Campionatul European U21: 214.000 de telespectatori, ceea ce corespunde unui rating mediu de 5% şi unei cote de piaţă medii de 19,4%.

Minutul „de aur” al partidei comentate de Marian Olaianos şi Emil Hossu-Longin s-a înregistrat, la nivel naţional, la ora 21.24, când TVR 1 era urmărit de 1.657.000 de telespectatori (rating de 9,3% şi share de 22.2%). La aceeaşi oră, în mediul urban, TVR 1 a avut o audienţă de 10.3% şi o cotă de piaţă de 24.7% (982.000 de telespectatori).

TVR transmite în direct şi în exclusivitate toate partidele Campionatului European de Fotbal U21. Meciurile sunt tranmise în direct la TVR 1, TVR 2 şi TVR HD.

22.06.2019, ora 22:00 - Belgia – Italia - TVR 1 şi TVR HD
22.06.2019, ora 22:00 - Spania – Polonia - TVR 2 în direct, TVR HD înregistrat, de la ora 00.00
23.06.2019, ora 22:00 - Austria – Germania, TVR 1 şi TVR HD
23.06.2019, ora 22:00 - Danemarca – Serbia, TVR 2 în direct, TVR HD înregistrat, de la ora 00.00