duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Prefectul Capitalei, răspuns pentru Armand în criza gunoaielor: poate declanșa starea de alertă

Data publicării: 07.06.2021 • 11:42 Data actualizării: 07.06.2021 • 23:07
Clotilde Armand a cerut stare de alertă în sectorul1. Foto: Clotilde Armand/Facebook
Clotilde Armand a cerut stare de alertă în sectorul1. Foto: Clotilde Armand/Facebook

Prefectul Capitalei, Alin Stoica, spune că așteaptă răspuns de la toate instituțiile responsabile. Dacă nu va primi răspuns, el va declara stare de alertă, așa cum a solicitat Clotilde Armand.

Clotilde Armand a cerut declararea stării de alertă în sectorul 1 din cauza crizei gunoaielor. Prefectul Capitalei spune că așteaptă toate informațiile de la instituțiile implicate, înainte de a lua o decizie, potrivit Hotnews.ro.

​„Azi astept informații de la toate instituțiile implicate - DSP/DSVSPA/ Garda de mediu- până la ora 12. Apoi voi raspunde solicitarii sectorului 1”, a declarat prefectul Bucureștiului, Alin Stoica.

Romprest a anunţat sâmbătă seară că reia activitatea de ridicare a gunoiului din Sectorul 1 al Capitalei, după ce trei firme au pus la dispoziţie staţiile lor de sortare.

CITEȘTE ȘI: Medicul Cherecheș, fost consilier al lui Voiculescu, desființează campania pro-vaccinare a USRPLUS


„Romprest va mobiliza imediat toate resursele alocate serviciului pentru ca, pe măsură ce autospecialele se vor descărca la staţia de sortare, să intre în program de colectare a deşeurilor care s-au acumulat în sector începând cu data de 1 iunie 2021, dată la care accesul la staţiile de sortare agreate a fost interzis”, a transmis Romprest într-un comunicat.

CITEȘTE ȘI: Călăuza Alinei Bica l-a dat de gol, în Italia, pe interlopul care spunea că-i dă droguri lui Smiley

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a anunțat că va depune plângeri penale pentru infracțiunea de șantaj împotriva acționarilor companiei de salubritate Romprest și că va cere autorităților abilitate să ridice licența acestui operator. Mai mult, spune ea, va „solicita Consiliului Local Sector 1 și în Justiție rezilierea contractului cu acest operator șantajist”.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră