joi 02 iulie
EUR 5.2409 USD 4.6023
Abonează-te
Newsweek România

Noi costuri pentru comenzile din afara UE: produsele de pe Shein și Temu se scumpesc

Data publicării: 02.07.2026 • 08:50
Shopping online Foot: Pexels (imagine cu rol ilustrativ)
Shopping online Foot: Pexels (imagine cu rol ilustrativ)

Adio, chilipiruri! De astăzi, cumpărăturile de pe site-uri asiatice precum Shein, Temu și Alibaba se scumpesc. Comercianții vor plăti 3 euro pentru fiecare categorie de produs comandat. Bani pe care, cel mai probabil, îi vor trece direct în coșul de cumpărături al clienţilor.

Noua taxă vamală de 3 euro se aplică pentru fiecare categorie de produse pe care o adăugăm în coş. De exemplu, dacă un colet conține cinci tricouri, se va achita o singură taxă de 3 euro, pentru că produsele fac parte din aceeași categorie.

În schimb, dacă un colet conține un tricou și un încărcător pentru telefon, valoare taxelor va fi de 6 euro, deoarece cele două produse sunt din categorii diferite.

Noi costuri pentru comenzile din afara UE: produsele de pe Shein și Temu se scumpesc

Taxa ar trebui suportată de comerciant, conform legii. Companiile au însă libertatea să o transfere în buzunarul clientului. "Un tarif fix care se va aplica până la 1 iulie 2028.

Nu consumatorii trebuie să plătească această taxă, ci vânzătorii sau platformele online. Dar bineînţeles nu putem hotărî în locul lor dacă vor să mărească preţurile", a declarat Arianna Podestà, purtător de cuvânt adjunct Comisia Europeana.

 

Asociațiile de consumatori spun clar: verificați fiecare cost suplimentar înainte de a da click pe butonul cumpără, ca să nu cădeți în plasa unor înșelăciuni. De partea cealaltă, comercianții români care vând online sunt încântaţi de această reglementare, conform Observator.

Citește și: Temu şi Shein au scăzut semnificativ pe piaţa din SUA. Cumpărăturile au scăzut cu peste 25%

"Avem aceste produse care vin din afara spaţiului economic european, fără taxe şi creează o concurenţă neloială, vin cu un avantaj fiscal pe care companiile europene nu îl au", a declarat Cristi Pelivan, Asociaţia Română a Magazinelor Online.

"Reglându-se concurenţa pe piaţă, să existe premisele unei concurenţe reale şi noi să beneficiem de produsele de care avem nevoie. Pot să încurajeze şi o producţie locală dacă preţul este ridicat. Eu, aş prefera, ca şi consumator, în primul rând să consum local", a explicat Cătălin Anghel, economist.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră