sâmbătă 18 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3489
Abonează-te
Newsweek România

Metrorex a semnat contractul pentru proiectarea secțiunii Eroilor – Iancului

Data publicării: 29.10.2021 • 15:22 Data actualizării: 29.10.2021 • 15:22
Metrorex a semnat contractul pentru proiectarea secțiunii Eroilor – Iancului/FOTO: Facebook/Metrorex
Metrorex a semnat contractul pentru proiectarea secțiunii Eroilor – Iancului/FOTO: Facebook/Metrorex

Metrorex a semnat vineri contractul de consultanță și proiectare pentru secțiunea Eroilor - Iancului din Magistrala 5 de metrou, a anunțat secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu.

Reprezentanţii conducerii Metrorex au semnat cu Asocierea 3TI Progetti Italia - Ingegneria Integrata SpA & SWS Engineering SpA & Coding Srl & METRANS Engineering SRL contractul de proiectare și asistență tehnică pentru Linia de metrou Magistrala 5 (Drumul Taberei – Pantelimon) Secțiunea Eroilor - Piața Iancului.

Valoarea contractul de prestări servicii de proiectare și asistență tehnică este de 39.660.707,31 lei la care se adaugă TVA, respectiv 7.535.534,39 lei, rezultând un total de 47.196.241,70 lei cu TVA.

Citește și: „Patrioții” cad pe capete. Antivacciniștii ajung la spital sau mor după protestul din 2 octombrie

Prin proiect se realizează continuarea obiectivului de investiții de interes național Magistrala 5 de metrou Drumul Taberei – Pantelimon, pe următoarea secțiune Eroilor (PS Operă) – Universitate – Piața Iancului.

Magistrala 5 de metrou realizează legătura V-E între cartierul Drumul Taberei și Pantelimon. De asemenea, creează o conexiune directă dintre aceste două zone rezidențiale și centrul orașului.

Citește și: Liderul Bisericii Ortodoxe, Patriarhul Bartolomeu, internat în spital, în SUA

„Este un contract foarte important atât pentru Metrorex cât si pentru bucureșteni. Am cerut antreprenorilor să depună toate eforturile astfel încât să poată termina înainte de termenul contractual, chiar daca va trebui să lucreze în mai multe schimburi. Sunt sigur că vor găsi cele mai noi și bune soluții astfel încât disconfortul creat cetățenilor să fie cât mai mic”, a precizat secretarul de stat în Ministerul Transporturilor Ionel Scrioșteanu.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră