vineri 05 iunie
EUR 5.2488 USD 4.5102
Abonează-te
Newsweek România

Lemnele de foc au dispărut „subit” după ce Guvernul a plafonat prețul la 400 de lei metrul cub

Data publicării: 17.10.2022 • 13:45
Lemnele de foc au dispărut „subit” după ce Guvernul a plafonat prețul la 400 de lei metrul cub - FOTO: ziaruldeiasi
Lemnele de foc au dispărut „subit” după ce Guvernul a plafonat prețul la 400 de lei metrul cub - FOTO: ziaruldeiasi

Plafonarea preţului pentru lemnele de foc face ca acest tip de combustibil să devină greu de găsit. De la sfârşitul săptămânii trecute, poliţiştii pot să aplice amenzi comercianţilor care vând peste preţul impus din birourile guvernamentale bine încălzite.

Guvernul s-a grăbit să vină cu o ordonanţă discutabilă, care limitează preţul lemnului de foc, însă fără să ofere subvenţie pentru ce depăşeşte 400 lei/ mc cu TVA inclus.

Pe pagina de internet a Direcţiei Silvice Iaşi sunt afişate preţurile de vânzare directă a materialului lemnos – atât pentru foc, cât şi pentru construcţii rurale. Dacă sortimentele din prima categorie, diferite soiuri de esenţă moale sau tare, nu depăşesc 400 de lei/mc, pe platformele ocoalelor silvice nu se găseşte deloc marfă.

Continuarea, în Ziarul de Iași.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră