Emma Răducanu s-a calificat în turul doi la Australian Open

DE Daniel Toșa | Actualizat: 18.01.2022 - 16:02
Emma Răducanu s-a calificat în turul doi la Australian open/FOTO: Facebook/EmmaRaducanu

Emma Răducanu a obținut marți calificarea în turul al doilea de la Australian Open trecând de Sloane Stephens. Britanica cu origini românești s-a impus cu scorul de 6-0, 2-6, 6-1, adjudecându-și astfel accederea în actul superior al competiției.

Emma s-a impus în trei seturi în fața campioanei de la US Open din 2017, Sloane Stephens.

A 17-a favorită la Melbourne, Emma a avut parte de un start fantastic de meci. Primul set a fost unul de pus în ramă de către Răducanu: a fost precisă, agresivă, a speculat erorile adversarei și s-a impus cu un incredibil 6-0 după doar 17 minute.

Emma a lăsat însă în urmă pierderea setului, a trecut din nou la comanda partidei și s-a desprins la 5-0. Sloane a evitat un noul „bagel", iar victoria britanicei s-a conturat după o oră și 45 de minute (6-0, 2-6, 6-1).

„Vreau să le mulțumesc celor care au rămas în tribune, apreciez susținerea lor. Am dat totul pe teren și la fel a făcut și Sloane Stephens. A fost un meci de calitate, mă bucur că am câștigat meciul în fața unei mari campioane.

Știam că vor fi schimburi lungi, că trebuie să muncesc pentru punctele mele și mă bucur că am câștigat. M-am simțit bine, nu am avut erori neforțate. M-am regrupat pentru setul al treilea. Nu cred că scorul reflectă ce s-a jucat. Am făcut un efort în ultimul set. Nu a fost ușor", a spus Răducanu, imediat după meci, potrivit DigiSport.

În turul următor, Emma Răducanu urmează să joace împotriva lui Danka Kovincic, locul 98 WTA.