Dublă măsură la Iași. Avocații lui primarului refuză strămutarea dosarului Denisa Ionaşcu vs Chirica

Apărătorii primarului Mihai Chirica aplică o dublă măsură în confruntările juridice. Ei au cerut şi obţinut strămutarea dosarului „Skoda” în judeţul Vaslui, invocând intensa mediatizare a cazului şi posibilitatea ca judecătorii să fie influenţaţi de aceasta.
Aceleaşi argumente au fost invocate şi de secretarul Consiliului Local, Denisa Ionaşcu, în procesul deschis împotriva lui Chirica pentru hărţuire şi discriminare. De această dată, apărătorii primarului s-au opus.
Denisa Ionaşcu a cerut obligarea primarului la plata unor daune morale de 100.000 lei pentru persecuţiile la care acesta ar fi supus-o. Ea a afirmat că relaţia profesională cu primarul fusese normală până în primăvara anului trecut, când secretarul CL a depus mărturie în calitate de martor în dosarul „Zoiosul”, în care Chirica este inculpat.
Continuarea, în Ziarul de Iași.