sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Directorul Termoenergetica București recomandă boilere electrice celor care vor apă caldă

Data publicării: 19.10.2021 • 11:33 Data actualizării: 19.10.2021 • 11:41
Claudiu Crețu Foto: Facebook
Claudiu Crețu Foto: Facebook

Directorul Termoenergetica București, Claudiu Crețu, recomandă boilere și calorifere electrice celor care vor căldură și apă caldă în această iarnă. El a spus că deja și-a pus caloriferul electric în priză.

Termoenergetica București este compania care ar trebui să asigure apa caldă și căldura în Capitală, pentru cei care folosesc acest sistem centralizat. Claudiu Crețu a fost desemnat director al companiei în iunie 2021. Anterior, el a fost administrator special la Elcen.

CITEȘTE ȘI: Românii bolnavi refuză să fie transferați la spitalele din străinătate. Se tem ca vor muri de foame

"Avariile pot apărea oriunde. Am avut săptămâna trecută câteva zile în care nu am avut apă caldă şi căldură.

Pentru spălat există soluţia de boiler electric, e câteva sute de lei, pentru momentele când există avarii.

Da, eu mi-am pus un boiler electric din cauza acestor avarii", a spus directorul Termoenergetica, Claudiu Creţu, marţi, la Antena 3.

Crețu a arătat că deja folosește caloriferul electric.

„"Eu am pus un calorifer electric în priză", a continuat directorul Termoenergetica, vorbind despre perioada în care nu a avut căldură.

Acum câteva zile, potrivit informațiilor de pe site-ul Termoenergetica, mii de blocuri din Capitală primeau apă caldă și căldură sub parametri.

CITEȘTE ȘI: Interlopul Costel Caran i-ar fi cerut o taxă de 100.000 de euro lui Alex Bodi pentru poze împreună

În ceea ce privește situația copilului care a căzut într-o groapă cu apă fierbinte, de lângă bloc, și a ajuns la spital cu arsuri grave, Crețu a spus: „Din păcate, se poate întâmpla orice fel de nenorocire în București, oricând. Sunt două mii de tone de apă fierbinte care curg în fiecare oră. Pot fi locuri în care să se creeze caverne în care să cadă mașini. Pot cădea tramvaie!”

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră