vineri 05 septembrie
EUR 5.0772 USD 4.3611
Abonează-te
Newsweek România

Campionii din Copou: Elevii români, pe primul loc la Competiția Internațională de Robotică

Data publicării: 11.07.2024 • 18:08 Data actualizării: 11.07.2024 • 19:00
Campionii din Copou: Elevii români, pe primul loc la Competiția Internațională de Robotică - Foto: Ziarul de Iasi(imagine cu caracter ilustrativ)
Campionii din Copou: Elevii români, pe primul loc la Competiția Internațională de Robotică - Foto: Ziarul de Iasi(imagine cu caracter ilustrativ)

Campionii din Copou: Elevii români, pe primul loc la Competiția Internațională de Robotică „Maryland Tech Invitational”. Două echipe de robotică formate din elevi români, CyLiis de la Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Iași și Colegiul Național „Mihai Viteazul” au învins.

Campionii din Copou: Elevii români, pe primul loc la Competiția Internațională de Robotică „Maryland Tech Invitational” 2024. Două echipe de robotică formate din elevi români, CyLiis de la Liceul de Informatică „Grigore Moisil” din Iași și Ro2D2 de la Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Ploiești, au obținut locul I la Competiția Internațională de Robotică „Maryland Tech Invitational” (MTI) 2024.

Campionii din Copou: Elevii români, pe primul loc la Competiția Internațională de Robotică

Evenimentul s-a desfășurat la Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, Laurel, Maryland, SUA. Echipele au concurat în alianță, demonstrând încă o dată excelența elevilor români în domeniul roboticii, conform ZiaruldeIasi.

Competiția MTI este similară cu „First Tech Challenge” (FTC), având aceleași reguli și repere tehnice, dar fără premiile adiacente pentru abilități non-tehnice. Fiecare echipă a jucat opt meciuri, urmate de semifinale și finale. Echipa CyLiis a fost aleasă de Ro2D2 pentru a forma o alianță, decizie care i-a condus spre succes.
Directoarea Liceului de Informatică „Grigore Moisil” din Iași, Adina Romanescu, a subliniat importanța acestei victorii, menționând că locul I la o competiție internațională la care au participat 40 de echipe din întreaga lume este un rezultat remarcabil.
„Locul I a fost obținut în alianță cu alte două echipe de robotică, dintre care una din România, care este un exemplu pentru noi și o inspirație constantă. Această performanță este rezultatul implicării multor generații de elevi și absolvenți și, desigur, a mentorului Mirela Țibu”, a declarat directoarea

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră