„Bolovanișoara”, noua poreclă a Timișoarei după apariția bolovanilor pe străzi. De unde au apărut pietrele?
Administrația locală explică că este o soluție temporară, menită să protejeze solul și să permită regenerarea vegetației, dar și să îi împiedice pe șoferi să mai parcheze la întâmplare.
Oamenii din aceste zone au cerut Primăriei Timișoara montarea unor stâlpișori pentru ca șoferii să nu mai parcheze pe trotuare, însă au primit o versiune direct din cariera de piatră... mai ieftină și la îndemână.
"Ne-am trezit cu ele peste noapte" a povestit un localnic.
„Bolovanișoara”, noua poreclă a Timișoarei după apariția bolovanilor pe străzi. De unde au apărut pietrele?
Reporter: Cum vi se pare?
Localnic: Rustic!
"Ajută, pentru că nu mai parchează mașinile pe trotuar, pe pista de biciclete... și avem acces mai ușor și la pistă, și la trotuar", a punctat un alt localnic.
Reprezentanții Primăriei Timișoara susțin că măsura face parte dintr-un plan mai amplu de recuperare a spațiilor verzi, conform Observator.
"În prima fază nu am apelat la măsura asta, chiar am făcut plantări de arbori, doar că, deși am pus gazon, deși am plantat arbori, mașinile au continuat să vină și am avut probleme cu solul […]
Citeşte şi: Idei de amenajare a terasei cu mobilier de grădină confortabil și stilat
Sunt unele locuri unde am folosit stâlpișori, în alte locuri nu este fezabil pentru că se distrug, dar și din cauza structurii drumului [...] E o soluție temporară până când solul se va regenera și acele spații vor redeveni verzi", a spus purtătorul de cuvânt al Primăriei Timișoara, Richard Zuberecz.
"Doamnă, din ’60 locuiesc aici și nu am avut spațiu verde niciodată", a spus un alt timișorean.
Citeşte şi: Cum să menții grădina activă toată iarna. Vei avea un sol mai fertil și plin de nutrienți la primăvară
Autoritățile se uită și spre alte străzi cu probleme similare. În plan se află fie montarea de stâlpi de protecție, fie folosirea bolovanilor pentru a descuraja parcarea în locuri interzise. Deocamdată, nu există însă niciun plan pentru creșterea numărului de locuri de parcare în zonele rezidențiale.