joi 16 octombrie
EUR 5.0885 USD 4.3738
Abonează-te
Newsweek România

Apple a recompensat doi români care au descoperit o breșă de securitate cibernetică

Data publicării: 23.09.2019 • 21:06

Apple a oferit aprecieri și recompense pentru doi ingineri români din București, care au semnalat o problema de securitate IT a comunității Digital Nation, care activează în sfera cloud și securitate cibernetică, informează wall-street.ro.

Marius Boeru, system architect și colegul acestuia, senior developer, au descoperit o funcție nesecurizată în softul iOS și au raportat-o direct producatorului.

Funcția, folosită atunci când consumatorii utilizau smart watch-ul pe post de walkie-talkie, permitea să se audă și conversații neautorizate de pe alte iPhone-uri, a fost blocată imediat de Apple la nivel global.

Ca urmare a mesajelor trimise de către specialiștii români, Apple a anunțat public modificarea funcției din smart-watch, într-o știre ce a fost preluată de multe publicații tech internaționale (TechCrunch, TheVerge, Gizmodo, CNET).

Citiți detalii aici.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră