duminică 16 noiembrie
EUR 5.0847 USD 4.3768
Abonează-te
Newsweek România

Amendă de 300 de euro pe săptămână pentru funcționarii greci care refuză vaccinarea sau testarea

Data publicării: 24.09.2021 • 13:08 Data actualizării: 24.09.2021 • 13:09
Amendă de 300 de euro pe săptămână pentru funcționarii greci care refuză vaccinarea sau testarea/FOTO: Unsplash
Amendă de 300 de euro pe săptămână pentru funcționarii greci care refuză vaccinarea sau testarea/FOTO: Unsplash

Makis Voridis, ministrul grec de Interne, a declarat că funcționarii publici care refuză să se vaccineze anti-COVID-19 și să se testeze vor fi amendați cu 300 de euro pe săptămână. Banii le vor fi reținuți din salarii.

Întrebat despre funcționarii publici care nu vor nici să se vaccineze, nici să se testeze, Makis Voridis a susținut că în cazul unui astfel de funcționar va fi aplicată dispoziția care prevede o amendă de 300 de euro pe săptămână. Suma va fi reținută din salariul angajatului respectiv.

Ministrul a catalogat apoi drept ridicole și neîntemeiate plângerile depuse de negaționiștii COVID împotriva cadrelor didactice și medicale. Acesta a precizat că, în replică, trebuie formulate plângeri pentru acuzații mincinoase care să ducă la arestări.

Citește și: Vicepreședintele ANRE: Prețul gazelor pentru această iarnă este înspăimântător de mare

„Trebuie dată o direcție generală pentru ca aceste plângeri să fie clasate imediat, fără o verificare specială, ca fiind în mod evident neîntemeiate și false și să rămână doar plângerea pentru acuzație mincinoasă și defăimare, pentru ca cei care recurg la astfel de lucruri să fie duși în fața justiției”, a declarat Makis Voridis, potrivit Kathimerini, citată de Rador.

Citește și: Andreea Esca, despre posibilitatea ca fata ei să fie cu Tzancă Uraganul: Îl știu, dar nu se poate

Procurorul general al Greciei a trimis o circulară către toți procurorii din țară prin care le-a cerut să nu mai fie declanșată procedura de flagrant și nici să nu mai fie chemați în fața instanțelor de judecată profesori, medici sau alți cetățeni împotriva cărora există pângeri depuse de antivacciniști. Asta după ce antivacciniștii au depus numeroase plângeri împotriva unor medici, asistenți și profesori, târându-i prin tribunale.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră