Pompierii au fost alertați duminică diminieață cu privire la un incendiu între stațiile Gorjului și Lujerului. Alarma a fost dată de conductorul unei garnituri.
Ca măsură de precauție, mai multe persoane au fost evacuate în siguranță, fără a exista probleme medicale.
Alertă la metrou. Conductorul unui tren a alertat pompierii. Călătorii au fost evacuați de urgență
Pentru gestionarea situației, la fața locului au intervenit: 6 autospeciale de stingere, 2 autospeciale pentru descarcerare, Grupul Special de Salvatori, 1 ambulanță SMURD, 1 Unitate de Terapie Intensivă Mobilă și Salvatorii Metrorex
Echipe mixte ISUBIF și Metrorex au verificat zona, constatând că incendiul s-a manifestat la izolatorul unei șine de metrou.
Incendiul a fost lichidat, iar circulația trenurilor de metrou se desfășoară pe un singur fir, în condiții de siguranță.