sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

32 de cetăţeni din Bangladesh şi Egipt au încercat să treacă ilegal frontiera într-o autoutilitară

Data publicării: 19.02.2023 • 10:57 Data actualizării: 19.02.2023 • 11:00
Autoutilitara era condusă de un cetăţean din Republica Moldova.- Foto: Poliția de frontieră
Autoutilitara era condusă de un cetăţean din Republica Moldova.- Foto: Poliția de frontieră

Poliţiştii de frontieră de la Nădlac au reţinut 32 de cetăţeni din Bangladesh şi Egipt care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria, ascunşi într-o autoutilitară condusă de un cetăţean din Republica Moldova.

Potrivit unui comunicat al IGPF, transmis duminică Agerpres, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II din judeţul Arad, s-a prezentat, sâmbătă, pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, un cetăţean din Republica Moldova, aflat la volanul unei autoutilitare înmatriculată în România. Şoferul transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, paleţi pentru o societate comercială din Austria.

„În baza analizei de risc, poliţiştii de frontieră au efectuat un control amănunţit al mijlocului de transport. Astfel, au fost descoperiţi, ascunşi în compartimentul pentru marfă, 32 de cetăţeni străini. Persoanele au fost preluate şi transportate la sediul sectorului pentru cercetări unde, în urma verificărilor, colegii noştri au stabilit că sunt cetăţeni din Bangladesh şi Egipt ce intenţionau să ajungă în mod fraudulos într-un stat din vestul Europei", precizează sursa citată.

Citește și: Biden ia măsuri pentru a opri exporturile de tehnologie ale Statelor Unite ale Americii către Huawei

Tot la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, în urma controlului amănunţit al unui autoturism înmatriculat în România, condus de un cetăţean olandez, a fost descoperit, ascuns în portbagaj un cetăţean din Turcia, intrat în România în baza documentelor personale.

Citește și: Balonul chinezesc doborât de SUA „a deteriorat și afectat serios” relațiile dintre SUA și China

Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de migranţi pentru şoferi, trecere frauduloasă a frontierei de stat şi tentativă de trecere frauduloasă a frontierei de stat pentru cetăţenii străini, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale ce se impun.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră